Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  laukool10's Rating My Rating
1
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
2
Sin noticias de Dios (Don't Tempt Me) 2001,  R)
3
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
The best tim burton's movie but nightmare before christams is really cool too
4
Sin City 2005,  R)
5
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
6
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
RALLYYYY COOOOL, is like how I see the life. U are not what u have.
7
Rosario Tijeras 2005,  R)
Rosario Tijeras
Excelent, a really good colombian movie, who wanna know about the past of my city, should see it. Flora Martinez is a very good actress
8
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
My favorite Jim Carrey performance, excelent pic.
9
Pulp Fiction 1994,  R)
10
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
11
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
12
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
Is very simple but full of emotions
13
300 2007,  R)
14
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
15
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
mmmm, just what we all want sometimes: REVENGE!!!!
16
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
17
Shrek 2 2004,  PG)
18
Gladiator 2000,  R)
19
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre)
I just love Almodovar films, what else can I say?
20
Spider-Man 2002,  PG-13)
21
El Aura (The Aura) 2005,  Unrated)
El Aura (The Aura)
Just not the regular movie, excelent. For ppl who wanna think

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments