My Favorite Movies


  laugh4eva's Rating My Rating
1
Atonement 2007,  R)
Atonement
A stunning and compelling story of love and guiltness of a wrong accusations irrevocably changes the course of several lives throughout the world war!!! Shot on location in the U.K., the films story spans several decades. In 1935, 13-year-old fledgling writer Briony Tallis (Saoirse Ronan) and her family live a life of wealth and privilege in their enormous mansion. On the warmest day of the year, the country estate takes on an unsettling hothouse atmosphere, stoking Brionys vivid imagination. Robbie Turner (Mr. McAvoy), the educated son of the familys housekeeper, carries a torch for Brionys headstrong older sister Cecilia (Ms. Knightley). Cecilia, he hopes, has comparable feelings; all it will take is one spark for this relationship to combust. When it does, Briony, who has a crush on Robbie, is compelled to interfere, going so far as accusing Robbie of a crime he did not commit. Cecilia and Robbie declare their love for each other, but he is arrested and with Briony bearing false witness, the course of three lives is changed forever. Briony continues to seek forgiveness for her childhood misdeed. Through a terrible and courageous act of imagination, she finds the path to her uncertain atonement, and to an understanding of the power of enduring love. From the briliant opening scene, to the heartbreaking ending, I was glued to the screen. The film was fantastic and the best thing I have seen in a long long time. Beautiful cinematopraphy and a clever way of filmmaking. Definetly a heavy Oscar contender. This is THE ONE to watch before you die!!!
2
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
a classic sad love tale between a young writer who falls in love with the beautiful courtesan and the star of the Moulin Rouge!!! Tragic ending and beautifully directed, this film is defintitely the musical to watch before you die!!! The music in this film is also using the modern twist of the 20th century cleverly to create a masterpiece of art!!! The best thing in life is to love and be loved in return!!!
3
The English Patient 1996,  R)
The English Patient
this is THE MASTERPIECE for decades!!! the film is made based on tales of doomed true love during battles and wars(including different nationalities)!!! this is THE ONE you need to see before you DIE!!! i cried my whole heart out when i seen the ending of this film!!! perfectly directed and superbly acted!!!!
4
The Painted Veil 2006,  PG-13)
The Painted Veil
the most beautiful story of love and forgiveness; the journey between two people to falling in love with each other again!!! astonishing shot in the breath-taking sceneries of china plus the top-form performances of Watts and Norton really given the film another masterpiece of happiness!!! vibrant and passionate love story for decades!!!
5
Dear Frankie 2004,  PG-13)
Dear Frankie
Dear Frankie is a heart-warming and often humorous tale of nine year old Frankie and his mum, Lizzie, who have been on the move ever since he can remember. To protect her son from the truth, Lizzie has invented a story to satisfy Frankie's curiosity. She regularly writes Frnakie a letter from his make-believe father who works abroad a ship travelling to exotic lands. However, Lizzie soon finds out his 'father's' ship will be arriving in a few days. Now, Lizzie must choose between telling Frankie the truth and hatching a desperate plan to find the perfect stranger to play the perfect father. Unique way of touching the audience with the harshness of lives some have to face everyday. It captures the loves and the emotional feelings of a child and a mother seeking for the happiness of his son. Davey (Gerald Butler) gave a brilliant performance. The film rounded with a family-hearted drama. this movie is the real jewel for all ages!!!
6
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
a great twisting tale of doomed-love and magical illusions!!! certainly one of the best magical movie so far!!! love edward norton!
7
Sweet November 2001,  PG-13)
Sweet November
its a very sad love story starring keanu reeves and charlize theron! nicely directed and and acted by all the casts but because of under-rated by film critics thats why no-one have really paid any attention to it! i love this movie though and keanu and charlize looked really good as a couple!!!
8
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
absolutely the story of a lifetime!it made me cry!!
9
Hero 2002,  PG-13)
Hero
each part of the movie is drenched in red, blue, white or another dominant color.this amazingly movie combines sweeping cinematography and superb performances from the cream of the Hong Kong cinema (Maggie Cheung, Irma Vep, Comrades: Almost a Love Story; Tony Leung Chiu-Wai, In the Mood for Love, Hard Boiled; and Zhang Ziyi, Crouching Tiger, Hidden Dragon). The result is stunning, a dazzling action movie with an emotional richness that deepens with every step!!!
10
Monster 2003,  R)
Monster
charlize theron won her first OSCAR in this movie about the real life story of a serial murderer in america!!! the leading performance is perfect!!! not to miss!!!
11
The Quiet American 2002,  R)
The Quiet American
its a powerful vietnam-america war movie and i love it because it translated the the true story of the epic war and also the traditional feelings of vetnamese people's lives(i come from vietnam myself)! brilliant acting come from the vietnamese actress DO THI HAI YEN and MICHAEL CAINE!!! five stars!!!
12
The Devil's Advocate 1997,  R)
The Devil's Advocate
powerful movie about devils,satan and god!!! the acting are brilliant:al pacino as the devious satan, keanu reeves as the blood-money sucking husband and charlize theron as the vulnerable, emotional and insecure wife!!! love this one! recommend you all to see it!!! a classic!!!
13
Head in the Clouds 2004,  R)
Head in the Clouds
one of charlize theron's best performances!!! this movie reflects on true mood of love in the history of war and the military!!! recommend everyone to see it!!!
14
The Cider House Rules 1999,  PG-13)
The Cider House Rules
academy-award winning film based on the novel itself!!! emotional story of an orphan's life and how he came past it all to find true meaning of life!!! classic of war and love!!!
15
Enemy at the Gates 2001,  R)
Enemy at the Gates
russian war!!! jude law portraits the perfect picture of a russian soldier who being betrayed by a close friend!!! epic movie not to miss!!!
16
Cold Mountain 2003,  R)
Cold Mountain
epic war movie based on the military and love!!! superbly covered the whole sides of the opinions and brilliantly acted!!!
17
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
its fabulous and so extraordinary period film!!! ridley scott did an amzing job on directed this fascinating piece of movie!!!
18
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
this is the best one out of all!i was crying when saw elizabeth and will seperated for 10 years but know that it was a good ending!they should make another film as it will not come out failing!!!
19
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
even better than the first one!!
20
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
its fabulous!
21
Factory Girl 2006,  R)
Factory Girl
a sad, emotional fictionalised story based on the real-life story of andy warhol's muse edie sedgwick, how she risen into fame and how she fell to the underground of drugs and into her death at the age of 28. sienna miller captured the essence of edie both physically and mentally in this film! An intoxicating journey through pop-culture history, Factory Girl takes us inside Warhol?s legendary studio, where the worlds of art, film, fashion and celebrity all collided!!!
22
Elizabethtown 2005,  PG-13)
Elizabethtown
cute romantic comedy, a real fun and charismatic family viewing!!! i love orlando bloom!!!
23
Wind Chill 2007,  R)
Wind Chill
the ending is sad because it was really the guy's ghost lead the girl back to the gas station to save her. i think she started to really fell for him when she looked back at the first and the last picture she took of him!!! really sad though!!!
24
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
award-winning director on this film!!! keira gave a brilliant performance as elizabeth bennet, portrats the real lizzie in the jane austen's novel of the same name!!! charming yet terrific!!!
25
Haven 2004,  R)
Haven
oh my god!!!i love orlando's new look!!!
26
Speed 1994,  R)
Speed
get ready for rush hour!!! keanu reeves got his name big after this hits the cinemas!!!
27
Deep Blue Sea 1999,  R)
Deep Blue Sea
you might not want to go back to the sea ever again!!! i've seen this film so many times but still find it fascinating!!!
28
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
The Texas Chainsaw Massacre
THE best horror movie ever!if you havent seen it then you didnt experience fear!
29
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
couldnt follow up to the first one but scary enough to tempt!
30
Alfie 1966,  PG)
31
Selena 1997,  PG)
Selena
j.lo's portraitions of selena is sooo memorial
32
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
its soooooooooooo funny
33
Alfie 2004,  R)
Alfie
its quite interesting
34
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
certainly better than the other two and so is the storyline!!! spiderman really shows his dark side of evil and revenge!!!
35
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
this is one hilarious romantic-comedy movie!!! love amanda bynes in this cute chick-flick and the amazing lip-lock with the hunky, hot channing tatum!!!
36
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
this is the movie you have to watch and watch it very closely!!! the film brings out the best in tricks and magic illusions and the performances were outstanding and very engaging!!!
37
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
The latest movie from Director Mathew Vaughn who also made Layer Cake and produced Lock, Stock and Two Smoking Barrels. This was a real mixed bag of a movie, full of spectacular effects interesting characters and good solid creative ideas certainly in the writing department. A warm n fluffy movie, with a pinch of humour, action, romance and topped with a sprinkle of stardust! Perfect ingredients for a movie, however the original storyline is not quite there as its not grabbing much attention!!! Enjoyable family film, watch out for DeNiro
38
Into the Blue 2005,  PG-13)
Into the Blue
nice treasure hunter type of movie!!!! nice to see paul walker and jessica alba as a couple, they actually really good as lovers, great intimacy and connections plus they are both hot! lol they should be a real life couple!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments