Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  lath0013's Rating My Rating
1
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Part of my childhood. Yay Michael J. Fox.
2
Back to the Future Part II 1989,  PG)
Back to the Future Part II
I think this is my favourite out of the three; but they are all really one big long movie....
3
Back to the Future Part III 1990,  PG)
Back to the Future Part III
A perfect ending
4
Ghost World 2001,  R)
Ghost World
One of my all-time favourite movies. Kind of off-beat, like me.
5
Shopgirl 2005,  R)
Shopgirl
Loved the book, loved the movie
6
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
Just Like Heaven
The new "Ghost" in town. Loved it.
7
War of the Buttons 1994,  PG)
War of the Buttons
Loved this movie. Great for all ages, truely funny and sad. I can't even remember how my friends and I came upon this film. I need this on DVD now.
8
Garden State 2004,  R)
Garden State
Love love love.
9
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
Did someone say it's rainin' men?
10
The Last Kiss 2006,  R)
The Last Kiss
Loved it. I don't care what critics say. This is agreat relationship movie for all kinds of relationship stages.
11
Wet Hot American Summer 2001,  R)
Wet Hot American Summer
Stupid funny. I can't stop laughing. Especialy when they go into town.
12
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Hilarious Love story with zombies.
13
Super Troopers 2002,  R)
Super Troopers
If you don't laugh, there's something wrong with you.
14
Lost In Translation 2003,  R)
Lost In Translation
Most people that I know didn't give this movie a good enough chance. Love it.
15
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
Why is this not yet on DVD?
16
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
Loved it so much.
17
Escape to Witch Mountain 1975,  G)
Escape to Witch Mountain
One of my all-time faves
18
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
Childhood classic
19
Lilo & Stitch 2003,  G)
Lilo & Stitch
Sweet, cute, and funny. How can anyone NOT like this movie?
20
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
Classic Molly Ringwald
21
Sixteen Candles 1984,  PG)
Sixteen Candles
Great highschool movie lol
22
Splash 1984,  PG)
Splash
Like the little mermaid, but live action.
23
Hook 1991,  PG)
Hook
I always forget that Julia Roberts is in the movie...probaly the short hair......

Love it.
24
Flatliners 1990,  R)
Flatliners
Why do I not have this on DVD? People toying with life and death, always peaks my interests...
25
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
Johnny Depp classic.
26
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
I highly recomend watching this with someone who has never seen it, and scaring the crap out of them every chance you get.
27
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Your heart really never forgets, does it?
28
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Didn't think I was ever going to stop crying. Both leading actors are from Cornwall, Ontario, Canada...how cool is that?
29
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
So well done.
30
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
Hedwig and the Angry Inch
How can you not emjoy this movie on some level? A great rock story. If you need a change of pace....watch this.
31
Practical Magic 1998,  PG-13)
Practical Magic
I love bad movies.
32
Father of the Bride 1991,  PG)
Father of the Bride
Classic chick flick. I need this on DVD.
33
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
Father of the Bride Part II
A sequal I enjoyed? Wow.
34
Up 2009,  PG)
Up
Right up there with Wall-e. Cute, smart, funny. I laughed, I cried. Pixar just keeps shooting out amazing movies! Love it in 3D.

Partly Cloudy - Pixar short at the beginning - was adorable, and possibly my favourite Pixar short yet!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments