My Favorite Movies


  1. LatersonThemanjay
  2. WhatWhat

movies i like

  LatersonThemanjay's Rating My Rating
1
Harold and Maude 1971,  PG)
Harold and Maude
there's just one word to describe this..a MASTERPIECE!
2
Savage Messiah 1972,  R)
Savage Messiah
An under-rated movie that i loooove,amazing biopic and my Ken Russell's favorite.What a crazy and moving artistic masterpiece.
3
Mary and Max 2009,  Unrated)
Mary and Max
"I have also invented some new words. "Confuzzled", which is being confused and puzzled at the same time, "snirt", which is a cross between snow and dirt, and "smushables", which are squashed groceries you find at the bottom of the bag. I have sent a letter to the Oxford Dictionary people asking them to include my words but I have not heard back. "

I actually loved this!A friendship between socially demented compulsive eater and a lonely 8-year old girl is not the one that would usually work out,but it does and it's amazing.The portrait of the characters is funny and original making them interesting and more fun than they would probably be in real life.I loved the script is the best script ever used in a animation before,when i think about it i think it is the best animation i have ever seen.I had a smile on my face trough out the whole movie,that never happened to me before,it was delightful.It is a story about the outcast and the misfits, those are the stories i love the most .Pixar's overrated little movies can suck it because this my friends is a masterpiece!
4
Empire Records 1995,  PG-13)
Empire Records
Fist of all this is the ultimate teen movie of the 90s, so ...Dazed and Confused can suck it! Second:This movie has THE Best soundtrack of all times.If i had to choose a best song ever that would be AC/DC 'If you want blood"-best freaking song ever! The cast is young and hopeless, at least at the time(except Liv Tyler,she is still hopeless)which makes them the best cast for clerks in a music shop. Ethan Embry is adorable btw and The Coyote Shivers performing on the rooftop,holy shit-priceless!!And finally: Damn the man save the empire!!
5
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Never in my wildest dreams i would've imagined that a zombie movie could be this awesome!Instant classic! Hilarious script and cast, Simon Pegg ...i love you.
6
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance)
Isn't vengeance awesome if is directed by Park Chan- wook?
7
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
Mein Führer! I can walk!
8
2 Days in Paris 2007,  R)
2 Days in Paris
I LOVE this movie! From the start till the end...and everything between it and everything about it, i love it! After all, it's all about the script.Adam Goldberg is an awesome actor and your most famous role shouldn't be the one in Dazed and Confused which is not even in his filmography here.
9
High Fidelity 2000,  R)
High Fidelity
The only movie that succeeded to combine: only the best freaking songs,the best possible cast,great story and brilliant script.
10
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Disturbing and brain washing and i love every second of it.
11
In the Name of the Father 1993,  R)
In the Name of the Father
Fucking brilliant! No, seriously,I'm still shaking.
Daniel Day-Lewis is the most talented creature alive.Best prison movie, best court movie,one of the best movies ever made,astonishing biography.Amazing,amazing performance, a definite must-see
12
The Elephant Man 1980,  PG)
The Elephant Man
Masterpiece!!!
13
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
Fincers best peace of art!A one time performances ,a movie that is truly original and hard to top.
14
V for Vendetta 2006,  R)
15
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
A one time experience
Spectacular Spectacular!!
16
Matchstick Men 2003,  PG-13)
Matchstick Men
if u like drama, twists, great lines ,amazing humor and tuna cans this is the movie.Sam Rockwell is awesome,l Nicolas Cage is beyond AWESOME !
17
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
eat my shorts!
18
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
this is my top viewed movie and i enjoy every second of it! ..i even know the lines by heart ...I'm so in love in Patrick Verona...Ket u lucky b*****
19
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
Guy Ritchie at his best1
20
Requiem for a Dream 2000,  R)
21
24 Hour Party People 2002,  R)
24 Hour Party People
I can not believe that there were 42 people on the first live performance of The Sex Pistols..i wished i was born in Manchester somewhere in the 60's..love the Factory...
22
Control 2007,  R)
Control
Fucking brilliant! Amazing biopic about one of the most influential bands in the world and great portrait of Ian Curtis.
23
Mi nismo andjeli 1994,  Unrated)
24
Engel & Joe 2001,  Unrated)
25
Juno 2007,  PG-13)
26
Charade 1963,  G)
Charade
Truly entertaining!
27
The Night of the Iguana 1964,  Unrated)
The Night of the Iguana
Definitely one of my favorite classics,and my Tenneesee Williams fave,Ava Gardner is unbelievably hot and they make a great couple with Richard Burton who is btw fantastic.
28
Sid & Nancy 1986,  R)
Sid & Nancy
Gary Oldman is fucking brilliant!I Love the story no matter how accurate is it,whenever there is music and real life in a movie I'm in heaven
29
The Virgin Suicides 1999,  R)
30
Trainspotting 1996,  R)
31
Ivkova slava 2005,  Unrated)
32
To Catch a Thief 1955,  Unrated)
33
The Little Prince 1974,  G)
The Little Prince
i loveeee the book ,the prince is the sweetest character ever invented ,his imagination is unbelievable!,and the movie pretty much catches the book and it's a great interpretation of it.
34
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
This movie has a script that other comedies could only wish for,and Will Ferrell is surprisingly good.
35
The Kite Runner 2007,  PG-13)
36
The Strawberry Statement 1970,  R)
The Strawberry Statement
Bold and underrated.
37
The Border Post (Karaula) 2006,  Unrated)
The Border Post (Karaula)
watched it again:))and again i lmao
I ja bih da karam Vesnu Zmijanac al neide
38
Snatch 2001,  R)
39
Kako je propao rokenrol (The Fall of Rock and Roll) 1989,  G)
40
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
41
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948,  Unrated)
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves)
Beautiful!!!, and it makes me wanna kill myself ...and cry myself to sleep..not a lot movies have that affect on me.
42
The Fisher King 1991,  R)
The Fisher King
Jeff Bridges i love you sir!
Terry Gilliam u re one crazy motherfucker! and i love u too
43
Moon 2009,  R)
Moon
Best picture of the year.Period
Avatar can suck it!
44
Spirited Away 2001,  PG)
45
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
Thriller...The Best One!
46
A Time of Gypsies (Dom za vesanje) 1989,  R)
A Time of Gypsies (Dom za vesanje)
Thank you Kosturica for your weird obsession with gypsies and thank you for making this hell of a movie!
47
The Hangover 2009,  R)
The Hangover
Endlessly quotable!
48
Blame It on Fidel (La Faute a Fidel) 2006,  Unrated)
49
The Man Who Knew Too Much 1956,  PG)
50
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
Hable con Ella (Talk to Her)
He did,and then he got her pregnant.Ups...spoiler!
And yes, it is Almodovar's masterpiece.
51
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
I love this movie.i love it all the way trough its core full of awesomeness!
52
The Darjeeling Limited 2007,  R)
The Darjeeling Limited
God Bless You and keep you with Mary's benevolent guidance in the light of Christ's enduring grace. All my love, Your Mother, Sister Patricia Whitman. lmao:D
53
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
54
Klass (The Class) 2007,  Unrated)
Klass (The Class)
I am completely and utterly shocked of the brutality in this movie!Holy Shit!AMAZING!!
55
Grbavica: The Land of My Dreams (Esma's Secret - Grbavica) 2005,  Unrated)
Grbavica: The Land of My Dreams (Esma's Secret - Grbavica)
This is the most realistic and heart breaking movie I've seen in years.
56
M 1931,  Unrated)
M
So, movie ...what do you wanna be when you grow up?Fritz Lang's M!
57
Raise the Red Lantern (Da hong deng long gao gao gua) 1991,  PG)
58
The Seventh Seal (Det Sjunde inseglet) 1957,  Unrated)
59
Chungking Express 1994,  PG-13)
60
Zavet (Promise Me This) 2007,  Unrated)
61
Audition (Ôdishon) 1999,  R)
Audition (Ôdishon)
Insane!At first i was like okay... it's been 40 min now and nobody has even died ,suffered or experienced fear in any form and it's supposed to be a horror movie right?And then it killed me.Took my fragile little mind and riped it apart.The most disturbing piece of art I've ever seen.And i don't really have a high opinion about this genre in general.What a crappy Hollywood horror bullshit have I been watching.
62
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003,  R)
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
I don't remember feeling so peaceful while watching a movie,it was like a 100 minutes anger management therapy.
63
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
The Royal Tenenbaums
I just love movies about dysfunctional families especially if they are with awesome cast like this one.Hilarious characters!
64
Goodbye, Children (Au Revoir Les Enfants) 1987,  PG)
65
The Lives of Others 2006,  R)
66
Let the Right One In 2008,  R)
Let the Right One In
Yes, vampire movies can be amazing!
67
Brazil 1985,  R)
Brazil
I love satire in general and i loved this one.It is sharp funny and meaningful.i think it combines everything that really sucks in the world today,at least most parts of it,and presents it in a most amusing way that is not extremely exaggerated like todays so called "parodies'. Definitely a movie on its own!
68
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
69
Le Premier Jour du Reste de ta Vie (The First Day of the Rest of Your Life) 2008,  Unrated)
70
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) 2004,  R)
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei)
Motivating , inspiring and rebellious, i love it!
71
Away We Go 2009,  R)
Away We Go
Loved it !
72
Lolita 1962,  Unrated)
73
Ghost World 2001,  R)
Ghost World
Enid: It's not like I'm some modern punk, dickhead. It's an obvious, 1977 original punk rock look. I guess Johnny fuckface over there's too stupid to realize it.
Rebecca: I didn't really get it either.
Enid: Everyone's too stupid.
74
The Birdcage 1996,  R)
The Birdcage
i don't remember laughing so hard ,this film goes into my top 5 comedies.Brilliant!
75
Into the Wild 2007,  R)
Into the Wild
Amazing movie
Amazing soundtrack
Eddie Vedder is a fucking genius!!
76
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
77
Eagle vs. Shark 2007,  R)
Eagle vs. Shark
This IS hilarious! This is comedy at its best!I mean look at them!Just their image is enough to crack me up.This is the ultimate most original and funny rom com I've ever seen.They are probably the most weird uncomplicated and lovable creatures on the planet.
78
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) 1952,  PG)
79
Underground 1995,  Unrated)
80
Time of the Gypsies (Dom za vesanje) 1989,  R)
81
It's Always Sunny In Philadelphia 2005,  R)
82
The Hedgehog 2011,  Unrated)
83
The Living Wake 2010,  PG-13)
The Living Wake
It's like watching a 90 min of hilarious poetry.
84
Unmade Beds 2008,  Unrated)
85
Enter the Void (Soudain le vide) 2009,  Unrated)
Enter the Void (Soudain le vide)
This movie is the biggest trip I've had absolutely sober.This movie is the future of cinema.HOLY SHIT this movie!
86
Les Enfants du Paradis (Children of Paradise) 1945,  PG)
Les Enfants du Paradis (Children of Paradise)
I just can put it into words the million ways this movie gonna make you feel.Every single shot is a masterpiece on its own.
87
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie) 1972,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments