My Favorite Movies


  lateknightcat's Rating My Rating
1
Antitrust 2001,  PG-13)
Antitrust
I think this movie is flippin awesome.
2
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
3
Along Came a Spider 2001,  R)
Along Came a Spider
Brilliant
4
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
One of the best, if not THE best all-round movie... drama, action, comedy, romance... :)
5
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
One of my favourites.... This movie really inspired me.
6
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
It was brilliant. One of my favourite movies, and I'd love to watch it again. It's also one of the more novel love stories which I like.
7
Pride and Prejudice ,  Unrated)
8
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
9
Chariots of Fire 1981,  PG)
Chariots of Fire
This is the kind of film that everyone can watch. It's really inspiring and teaches you a lot about life.
10
An Ideal Husband 1999,  PG-13)
11
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
I could easily watch this movie over and over.
12
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
13
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
14
Jane Eyre 2005,  Unrated)
15
The Mighty 1998,  PG-13)
16
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Very intriguing plot. Pity about the superhectic sexual OVERtones
17
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
18
Mulan 1998,  G)
19
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
I would actually like to watch it again.
20
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
I really enjoyed.. more than I thought I would actually.
21
Ice Age 2002,  PG)
Ice Age
A classic in animation.
The humour is really great.
22
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
23
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
24
Chicken Run 2000,  G)
Chicken Run
So funny :) I think i've watched this movie at least 3 times.... maybe 4.
25
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
26
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Brilliant
27
My Fair Lady 1964,  G)
28
Grease 1978,  PG)
29
Strictly Ballroom 1992,  PG)
30
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
31
Hero 2002,  PG-13)
32
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
33
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
34
Blow Dry 2000,  R)
Blow Dry
Quite enjoyable. I'd love to watch it again ...and maybe learn a few more things about styling=)
35
Aladdin and the King of Thieves 1999,  G)
36
Powder 1995,  PG-13)
Powder
pity about the language.
37
Bakgat 2008,  Unrated)
38
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
39
I Could Never Be Your Woman 2007,  PG-13)
40
I Am Sam 2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments