My Favorite Movies
the crow, toy story, iron man, waxwork, batman begins, pan's labyrinth, the nightmare before christmas, anchorman-the legend of ron burgundy, el orfanato (the orphanage), the princess bride, the thing, el spinazo del diablo (the devils backbone), friday the 13th series (excluding manhattan), memento, fido, se7en, the silence of the lambs, scary movie, halloween, texas chainsaw massacre, groundhog day, SAW, pulp fiction, a nightmare on elm street series, man on the moon, full metal jacket, back to the future, unforgiven, oldboy, the sixth sense, evil dead 2: dead by dawn, spiderman, young frankenstein, the notebook.
| lastvxid's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Iron Man 2008, PG-13) |
|
| 2 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 3 |
Batman 1989, PG-13)
This is the first film treatment i ever saw where Batman was portrayed moreso as the Dark Knight than the campy caped crusader. He was born of tragedy, he was cloaked in the darkness of the murder of his parents. Somehow he found the resolve to turn that pain into something positive. And this film destroyed it's predecessors by presenting the story in that new light... or darkness, in this case. |
|
| 4 |
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master , R) |
|
| 5 |
A Nightmare on Elm Street 1984, R) |
|
| 6 |
Wes Craven's New Nightmare 1994, R) |
|
| 7 |
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987, R) |
|
| 8 |
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991, R) |
|
| 9 |
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989, R) |
|
| 10 |
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985, R) |
|
| 11 |
A Nightmare on Elm Street 2010, R) |
|
| 12 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 13 |
Signs 2002, PG-13) |
|
| 14 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 15 |
Spider-Man 2 2004, PG-13) |
|
| 16 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 17 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 18 |
The 40 Year Old Virgin 2005, R) |
|
| 19 |
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999, PG-13) |
|
| 20 |
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971, G) |
|
| 21 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 22 |
300 2007, R) |
|
| 23 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 24 |
Halloween 2007, R)
It would appear that Rob Zombie is growing as a filmmaker, with each outing his work is becoming more & more well done. This film is great for fans of the originals, and newcomers alike. Halloween answers so many questions that the other movies never really addressed. Here in this movie we can finally understand who is the man behind the mask? He had a bad childhood, sure, but why was he a killer? What drives him? With this awesome film - you finally know. |
|
| 25 |
Scary Movie 2000, R) |
|
| 26 |
21 2008, PG-13) |
|
| 27 |
Shutter 2008, PG-13) |
|
| 28 |
Charlie's Angels 2000, PG-13) |
|
| 29 |
I Am Legend 2007, PG-13) |
|
| 30 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 31 |
The Ruins 2008, R) |
|
| 32 |
10,000 B.C. 2008, PG-13) |
|
| 33 |
The Spiderwick Chronicles 2008, PG) |
|
| 34 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 35 |
Miss Congeniality 2000, PG-13) |
|
| 36 |
I, Robot 2004, PG-13) |
|
| 37 |
The Mask 1994, PG-13) |
|
| 38 |
The Mummy 1999, PG-13) |
|
| 39 |
Rush Hour 1998, PG-13) |
|
| 40 |
The Eye 2008, PG-13)
Now this was a flick that gives you plenty of reasons to jump out of your seat with the heebie jeebies. Very well done updated version of the original. i must say that Jessica Alba was splendid in the role & surrounded by a spectacular supporting cast. She plays the role of a young girl who gets her sight restored after an operation. Then with her new sight, somehow she sees things that aren't there, things her donor must have witnessed. When she begins to see ghosts, this flick will scare the pants off of you! |
|
| 41 |
Dodgeball - A True Underdog Story 2004, PG-13) |
|
| 42 |
Ace Ventura - When Nature Calls 1995, PG-13) |
|
| 43 |
Saw IV 2007, R)
What n amazing tie in to the other saw films! So many loose ends are tied up quickly & neatly, well, of course with saw it's never too neat is it? It's more like bloody hell, right? Very well done film! i just wanted Donnie Wahlberg former homeboy of the new kids to be used more. He was pitifully underused, but still it's a fantastic movie. Four stars! |
|
| 44 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 45 |
The Incredibles 2004, PG) |
|
| 46 |
8 Mile 2002, R) |
|
| 47 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 48 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 49 |
Big Daddy 1999, PG-13) |
|
| 50 |
The Waterboy 1998, PG-13) |
|
| 51 |
The Crow 1994, R) |



















































