My Favorite Movies


  larssariuss's Rating My Rating
1
The Devil's Advocate 1997,  R)
The Devil's Advocate
genial rol Pacino
2
American Beauty 1999,  R)
American Beauty
great script
3
American History X 1998,  R)
American History X
Edward Norton...tare rol
4
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
great thriller
5
Malena 2000,  R)
Malena
grozava Monica Bellucci
6
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
stunning
7
Enemy at the Gates 2001,  R)
Enemy at the Gates
deutch and russian snipers? great :)
8
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
brilliant...childhood's naivity
9
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
Downfall (Der Untergang)
great impersonation of Hitler by Bruno Ganz
10
The Pianist 2002,  R)
11
Con Air 1997,  R)
Con Air
give me the gun or the bunny gets it :)
12
The Believer 2001,  R)
The Believer
transformation of life...
13
Max 2002,  R)
Max
" intelligent and complex film..."
14
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
great script
15
Cruel Intentions 1999,  R)
Cruel Intentions
best teen drama
16
Requiem for a Dream 2000,  R)
Requiem for a Dream
mkay kids...don't do drugs...drugs are bad...mkay ?!?
17
Trainspotting 1996,  R)
Trainspotting
choose life
18
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
I loved the evil Joaquim Phoenix
19
Gotti 1996,  R)
Gotti
outstanding performance...
20
Rise of the Footsoldier 2007,  R)
Rise of the Footsoldier
british gangsta

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments