Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  lantone's Rating My Rating
1
Serenity 2005,  PG-13)
2
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
3
28 Days Later 2002,  R)
4
Shaun of the Dead 2004,  R)
5
28 Weeks Later... 2007,  R)
6
300 2007,  R)
7
Hot Fuzz 2006,  R)
8
Children of Men 2006,  R)
9
Dawn of the Dead 2004,  R)
10
Ratatouille 2007,  G)
11
Night of the Living Dead 1968,  R)
12
Ginger Snaps 2000,  R)
13
The Descent 2005,  R)
14
Death at a Funeral 2007,  R)
15
The Invasion 2007,  PG-13)
16
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
17
Gremlins 1984,  PG)
18
Halloween 1978,  R)
19
Paradise Now 2005,  PG-13)
20
Lost and Delirious 2001,  R)
21
Little Miss Sunshine 2006,  R)
22
Friends With Money 2006,  R)
23
Sleepy Hollow 1999,  R)
24
Waitress 2007,  PG-13)
25
Sweet Land 2007,  PG)
26
Pan's Labyrinth 2006,  R)
27
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
28
Inside Man 2006,  R)
29
Goodbye, Children (Au Revoir Les Enfants) 1987,  PG)
30
Signs 2002,  PG-13)
31
Chicken Run 2000,  G)
32
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
33
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
34
Aliens 1986,  R)
35
Land of the Dead 2005,  R)
36
Dawn of the Dead 1978,  R)
37
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
38
The Lost Boys 1987,  R)
39
Mean Girls 2004,  PG-13)
40
The Birdcage 1996,  R)
41
Sophie Scholl: The Final Days 2005,  PG)
42
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
43
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
44
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
I love and hate this movie.
45
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
I like TTT more.
46
V for Vendetta 2006,  R)
47
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
48
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
49
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
50
Collateral 2004,  R)
51
Aeon Flux 2005,  PG-13)
52
The Grey Zone 2001,  R)
53
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
54
No One Can Hear You 2000,  R)
55
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
56
Slither 2006,  R)
57
Year of the Dog 2007,  PG)
58
Labyrinth 1986,  PG)
59
Belleville Rendez-vous ,  Unrated)
60
The Kingdom 2007,  R)
61
Junebug 2005,  R)
62
A Christmas Story 1983,  PG)
63
30 Days of Night 2007,  R)
64
Jurassic Park 1993,  PG-13)
65
Done the Impossible: The Fans' Tale of 'Firefly' and 'Serenity' 2006,  Unrated)
66
Osama 2003,  PG-13)
67
The Fountain 2006,  PG-13)
68
The Others 2001,  PG-13)
69
I Am Legend 2007,  PG-13)
70
Lost In Translation 2003,  R)
71
On a Clear Day 2005,  PG-13)
72
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
73
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
74
Diary of the Dead 2007,  R)
75
Hairspray 2007,  PG)
76
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
77
The Strangers 2008,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments