My Favorite Movies


  lanikabr's Rating My Rating
1
War Games 1998,  PG)
2
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
3
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
4
Chasing Amy 1997,  R)
5
Ed Wood 1994,  R)
6
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
7
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
8
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
9
Beetlejuice 1988,  PG)
10
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
11
Blade Runner 1982,  R)
12
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
13
Nosferatu: Phantom der Nacht (Nosferatu the Vampyre) 1979,  PG)
14
Interview with the Vampire 1994,  R)
15
Mary Shelley's Frankenstein 1994,  R)
16
Mary Reilly 1996,  R)
17
The Lost Boys 1987,  R)
18
Fright Night 1985,  R)
19
Fright Night Part 2 1988,  R)
20
The Hunger 2005,  R)
21
Cat People 1982,  R)
22
The Fly 1986,  R)
23
The Bride 1985,  PG-13)
24
The Butterfly Effect 2004,  R)
25
Ghost in the Shell 1996,  R)
26
Natural Born Killers 1994,  R)
27
Trainspotting 1996,  R)
28
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
29
Robots 2005,  PG)
30
Tommy 1975,  PG)
31
WALL-E 2008,  G)
32
Akira 1988,  R)
33
Girl, Interrupted 1999,  R)
34
Dangerous Liaisons 1988,  R)
35
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
36
Thelma & Louise 1991,  R)
37
The Matrix 1999,  R)
38
Kôkaku kidôtai: Stand Alone Complex Solid State Society (Ghost in the Shell: Solid State Society) 2007,  Unrated)
39
Stand by Me 1986,  R)
40
The Goonies 1985,  PG)
41
The Witches of Eastwick 1987,  R)
42
From Hell 2001,  R)
43
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
44
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
45
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
46
Sin City 2005,  R)
47
V for Vendetta 2006,  R)
48
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
49
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
50
Pulp Fiction 1994,  R)
51
The Addams Family 1991,  PG-13)
52
An American Werewolf in London 1981,  R)
53
The Company of Wolves 1984,  R)
54
Labyrinth 1986,  PG)
55
Legend 1986,  PG)
56
The Little Shop of Horrors 1960,  R)
57
Hiroshima, My Love (Hiroshima Mon Amour) ,  Unrated)
58
Scanners 1981,  R)
59
O Auto da Compadecida (A Dog's Will) 2001,  Unrated)
60
The Commitments 1991,  R)
61
Dead Poets Society 1989,  PG)
62
Cool World 1992,  PG-13)
63
Howard the Duck 1986,  PG)
64
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
65
Highlander 1986,  R)
66
Frida 2002,  R)
67
Hackers 1995,  PG-13)
68
Renaissance 2006,  R)
69
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991,  R)
70
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994,  R)
71
Three Colors: White (Trzy kolory: Bialy) (Trois Couleurs: Blanc) 1994,  R)
72
Housesitter 1992,  PG)
73
Streets of Fire 1984,  PG)
74
Ponyo 2008,  G)
75
May 2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments