My Favorite Movies


  lando1329's Rating My Rating
1
Saw 2004,  R)
Saw
the first and the best. don't get me wrong, 2 & 3 were good too, but going into them you had an idea of what they would be like based off the 1st. i couldn't get over how Jigsaw orhcestrated the whole thing. and the 3rd movie adds to that feeling because of the flashback scenes. Jigsaw ol' buddy, i don't know how you can continue on, but if you do, rock on, if not, rest in peace
2
The Butterfly Effect 2004,  R)
3
The Mist 2007,  R)
The Mist
best movie i've seen in a long time. it has just the right amount of everything, and the ending had me sayin WHAT THE HELL!!!!
4
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
AWESOME!!!!!!!!!! honestly the best movie i have seen theaters to date
5
Underworld 2003,  R)
6
Halloween 2007,  R)
Halloween
Zombie did a kick ass job of givin' Michael a fresh start.
7
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning
AWESOME!!!!!!!!!!! I'VE NEVER SEEN A MOVIE WITH SO MUCH BLOOD!!!!
8
Wolf Creek 2004,  R)
9
The Hitcher 2007,  R)
The Hitcher
never saw the original, but don't really need to either. this one kicked royal ass. can't wait for the Unrated DVD in April!
10
The Hills Have Eyes 2006,  R)
The Hills Have Eyes
Another remake well worth it.....i don't know what it was like in the theaters, but the unrated DVD was awesome
11
28 Days Later 2002,  R)
12
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
13
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
14
The Descent 2005,  R)
The Descent
best horror movie i've seen for a long time

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments