My Favorite Movies


  landencelano's Rating My Rating
1
Tommy Boy 1995,  PG-13)
Tommy Boy
I try very hard not to make ignorant comments on films or push others to share my opinions, but if you don't like this film I will punch you in the face.
2
Paris Je T'aime 2006,  R)
Paris Je T'aime
I loved every damn second of this film.
3
Punch-Drunk Love 2002,  R)
4
Harold and Maude 1971,  PG)
5
Jaws 1975,  PG)
6
Sideways 2004,  R)
Sideways
Something about this film hits me in such a personal way. It's tragic, hilarious, touching, real, intelligent... everything I want in a movie-watching experience.
7
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
8
Angels with Dirty Faces 1938,  Unrated)
Angels with Dirty Faces
Cagney has a presence that has never been paralleled. This has one of the most haunting endings I've ever had the pleasure to experience.
9
Modern Times 1936,  G)
10
Zodiac 2007,  R)
Zodiac
This is a film that I appreciated WAY more the second time, because I knew what to expect, or rather what not to expect, and could focus more on how it got me there, which is the point of the film anyways. Top notch filmmaking.
11
The Shining 1980,  R)
The Shining
One of my favorite films of all time. Some of the most haunting filmmaking ever (get it?) The craft put into it is just flawless. And, in my opinion, a vast improvement over the novel.
12
Back to the Future 1985,  PG)
13
The Departed 2006,  R)
14
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
I don't care how many times I've seen this film, it always manages to make me laugh and care about the character(s).

http://cinemaalley.com/?p=296
15
Unforgiven 1992,  R)
16
High Fidelity 2000,  R)
17
The Blues Brothers 1980,  R)
18
Fiddler on the Roof 1971,  G)
19
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948,  Unrated)
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves)
A devistatingly beautiful yet simple film.
20
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
21
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
22
The Birds 1963,  PG-13)
23
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
24
Beauty and The Beast (La Belle et la bête) 1946,  Unrated)
25
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
26
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
27
Faces 1968,  R)
28
North by Northwest 1959,  Unrated)
29
Crash 2005,  R)
30
Jules and Jim 1962,  Unrated)
31
The Iron Giant 1999,  PG)
32
Creature from the Black Lagoon 1954,  Unrated)
Creature from the Black Lagoon
For the last of the true Universal Monster films, they rehashed old ideas with new exotic locales. What I think makes this film more involving than the other monster films, is the tenderness the creature has. He's not attacking, but retaliating to the intruders in his own home. In a sense, the creature is the hero.

I would kill to see this in 3D someday.
33
Clash of the Titans 1981,  PG)
34
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
35
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
This is the epitome of my childhood movies. One could argue that it subconsciously started me down the path towards wanting to make films. The modern adventure film at its finest.
36
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire)
This movie isn't 64 minutes. If you're watching the original restored version, it should be 94 minutes.

While comparatively to other silent films of its time, no it's not the best directed or acted (with the exception of Max Schreck,) but there's something to be said about the atmosphere it creates, the attention to developing a story, and the spectacle through special effects and art direction that make this as classic as its become.

It's probably the best performance of a vampire (and I avoid saying Dracula) ever put on film, because Schreck doesn't overact it, which ever actor since has (and I say that including Gary Oldman, despite how much I love him.) By playing the absurdity of the character down to a subtlety, a true sense of fear begins to emanate.
37
Being John Malkovich 1999,  R)
Being John Malkovich
Charlie Kaufman is a huge inspiration to me as a writer. Everything in this film was just spot on from Jonze as the director right down to Diaz as Lotte (which says a lot because I'm not yet convinced of her versatility as an actor.)

It's one of the most unique fantasy stories I've ever come across that is so rooted in reality that it creates this weird paradox where you forget that it's a fantasy and you begin to think that, 'yeah, Malkovich has a portal to his head, and yeah, I would like to experience that.'

That is the definition of the greatest filmmaking, in my humble opinion.
38
Magnolia 1999,  R)
39
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
I have seen this film many times, but it wasn't until watching it again recently that I understood just how ballsy and unconventional it actually is.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments