My Favorite Movies


  lancelot1522's Rating My Rating
1
Das Boot (The Boat) 1981,  R)
2
The 300 Spartans 1962,  Unrated)
The 300 Spartans
Forget 300, see this one.
3
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
4
Anatomy (Anatomie) 2000,  R)
Anatomy (Anatomie)
"Fleisch ist Fleisch"
5
Anatomie 2 2003,  R)
6
The Godfather 1972,  R)
7
The Godfather, Part II 1974,  R)
8
The Godfather, Part III 1990,  R)
9
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
10
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
11
Monty Python's And Now for Something Completely Different 1971,  PG)
12
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
13
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
14
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
15
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
16
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
17
Halloween 1978,  R)
18
Halloween II 1981,  R)
19
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
20
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
21
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
22
Halloween H2O 1998,  R)
23
Friday the 13th 1980,  R)
24
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
25
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
26
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
27
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
28
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
29
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
30
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989,  R)
31
From Hell 2001,  R)
32
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
33
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
34
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
35
The Evil Dead 1981,  R)
36
Army of Darkness 1993,  R)
37
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
38
Dracula 1931,  Unrated)
39
Dracula - Dead and Loving It 1995,  PG-13)
40
Pulp Fiction 1994,  R)
41
Reservoir Dogs 1992,  R)
42
We Were Soldiers 2002,  R)
43
Black Hawk Down 2001,  R)
44
Saving Private Ryan 1998,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments