My Favorite Movies


  lanazg2's Rating My Rating
1
Victor Victoria 1982,  PG)
Victor Victoria
My fav movie!!!
God bless Blake Edwards and his wonderful sense of humour and his beloved wife Julie Andrews for having it all, voice, class, body, talent...
Le Jazz Hott... hail to Henry Mancini and Jlie Andrews...
What can I say more...I adore it!!!
2
One Special Night 1999,  PG)
One Special Night
Romance all over the place, if ur hopeless romantic as I am you`ll love it!
Christmas story to bring the whole family together...
I love this movie...hail to my fav Jimmy boy and wonderfull Dame Julei Andrews (:*)
3
Duet for One 1986,  R)
4
Gone With the Wind 1939,  G)
5
Adam's Rib 1949,  Unrated)
6
Darling Lili 1970,  G)
Darling Lili
Whistling away in the dark....
7
The Princess Diaries 2001,  G)
8
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
9
The Pink Panther ,  Unrated)
10
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
11
The Americanization of Emily 1964,  Unrated)
12
Thoroughly Modern Millie 1967,  G)
13
Woman of the Year 1942,  Unrated)
14
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
15
Trail of the Pink Panther 1982,  PG)
16
The Return of the Pink Panther 1975,  G)
17
The Revenge of the Pink Panther 1978,  PG)
18
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
19
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
20
Ten 2002,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments