Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. LanaL
  2. Lynnette

favorite movies..not absolute fav but still favs.

  LanaL's Rating My Rating
1
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
Another great movie by Zhang Ziyi and I loved her love interest.
2
Musa (The Warriors) (Musa the Warrior) 2001,  R)
Musa (The Warriors) (Musa the Warrior)
Yeosl is fiiiiiiine! the movie rocked too
3
The Legend of the Shadowless Sword 2005,  R)
The Legend of the Shadowless Sword
I LOVED this movie!! if you liked crouching tiger hidden dragon this movie is for you!!
4
Krrish 2006,  Unrated)
Krrish
loved it...Hrithiks character was so different from one in Dhoom 2
5
Dhoom 2 (Dhoom:2) 2006,  Unrated)
Dhoom 2 (Dhoom:2)
I loooooved it!! best action movie I have seen!
6
Underworld: Evolution 2006,  R)
7
Van Helsing 2004,  PG-13)
8
Shu shan zheng zhuan (The Legend of Zu) (Zu Warriors) 2001,  PG-13)
Shu shan zheng zhuan (The Legend of Zu) (Zu Warriors)
A little too much computer graphics even for me
9
The Departed 2006,  R)
The Departed
This movie kicked @ss except for the ending, plus Leo was in there Matt was in there, and Mark was in there winning combo ppl!
10
Blood - The Last Vampire 2001,  Unrated)
11
The Princess Bride 1987,  PG)
12
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
13
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
very good movie
14
The Italian Job 2003,  PG-13)
15
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
My ABSOLUTE fav movie of allll time!!
16
Inception 2010,  PG-13)
Inception
The best movie I have seen thus far, it's a movie that will leave you thinking and questioning everything you know.
17
Saawariya 2007,  PG)
Saawariya
My second fav movie of all time!!
18
Chameli 2004,  Unrated)
Chameli
My absolute fav movie!! I loved it!
19
Asoka 2001,  R)
Asoka
such a good movie but sad
20
Kung Fu Hustle 2004,  R)
Kung Fu Hustle
Stephen Chow is da man!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments