Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. lanah815
  2. Lana

Give list a short description

  lanah815's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
2
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
3
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
4
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
5
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
6
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
7
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
8
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
9
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
10
Mean Girls 2004,  PG-13)
11
A Cinderella Story 2004,  PG)
12
What a Girl Wants 2003,  PG)
13
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
14
The Princess Diaries 2001,  G)
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
16
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
17
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
18
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
19
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
20
Next 2007,  PG-13)
21
Garfield - The Movie 2004,  PG)
22
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
23
Legally Blonde 2001,  PG-13)
24
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
25
Nanny McPhee 2006,  PG)
26
Night at the Museum 2006,  PG)
27
The Phantom of the Opera 1989,  R)
28
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
29
Mr. Bean's Holiday 2007,  G)
30
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
31
Agent Cody Banks 2003,  PG)
32
The Lake House 2006,  PG)
33
The Sound of Music 1965,  G)
34
Over the Hedge 2006,  PG)
35
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
36
Shall We Dance 2004,  PG-13)
37
White Chicks 2004,  PG-13)
38
The Hot Chick 2002,  PG-13)
39
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
40
Fantastic Four 2005,  PG-13)
41
Click 2006,  PG-13)
42
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
43
Hot Fuzz 2006,  R)
44
Transformers 2007,  PG-13)
45
The Matrix 1999,  R)
46
The Matrix Reloaded 2003,  R)
47
The Matrix Revolutions 2003,  R)
48
The Tuxedo 2002,  PG-13)
49
Ratatouille 2007,  G)
50
Nancy Drew 2007,  PG)
51
Confessions of a Teenage Drama Queen 2004,  PG)
52
Evan Almighty 2007,  PG)
53
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
54
National Treasure 2004,  PG)
55
Eragon 2006,  PG)
56
Constantine 2005,  R)
57
Norbit 2007,  PG-13)
58
Ice Princess 2005,  G)
59
Bring It On 2000,  PG-13)
60
Perfect Stranger 2007,  R)
61
The Invisible 2007,  PG-13)
62
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
63
Taxi 2004,  PG-13)
64
Armageddon 1998,  PG-13)
65
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
66
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
67
Anna and the King 1999,  PG-13)
68
Premonition 2007,  PG-13)
69
Disturbia 2007,  PG-13)
70
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
71
High School Musical 2006,  G)
72
High School Musical 2 2007,  G)
73
Win A Date With Tad Hamilton! 2004,  PG-13)
74
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
75
Rush Hour 1998,  PG-13)
76
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
77
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
78
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
79
Shanghai Knights 2003,  PG-13)
80
The Transporter 2002,  PG-13)
81
Transporter 2 2005,  PG-13)
82
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
83
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
84
Hairspray 2007,  PG)
85
The Invasion 2007,  PG-13)
86
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
87
Sydney White 2007,  PG-13)
88
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
89
Stardust 2007,  PG-13)
90
Day Watch 2007,  R)
91
The Seeker: The Dark Is Rising 2007,  PG)
92
The Golden Compass 2007,  PG-13)
93
Enchanted 2007,  PG)
94
I Am Legend 2007,  PG-13)
95
The Italian Job 2003,  PG-13)
96
Quantum of Solace 2008,  PG-13)
97
Casino Royale 2006,  PG-13)
98
In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale 2008,  PG-13)
99
X-Men 2000,  PG-13)
100
Jumper 2008,  PG-13)
101
Wanted 2008,  R)
102
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
103
The One 2001,  PG-13)
104
War (Rogue Assassin) 2007,  R)
105
Cloverfield 2008,  PG-13)
106
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
107
Pitch Black 2000,  R)
108
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
109
The Constant Gardener 2005,  R)
110
Poseidon 2006,  PG-13)
111
The Spiderwick Chronicles 2008,  PG)
112
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
113
Resident Evil 2002,  R)
114
Bulletproof Monk 2003,  PG-13)
115
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
116
Hancock 2008,  PG-13)
117
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
118
Kung Fu Panda 2008,  PG)
119
Babylon A.D. 2008,  PG-13)
120
Death Race 2008,  R)
121
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008,  PG-13)
122
Pathology 2008,  R)
123
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
124
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
125
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
126
21 2008,  PG-13)
127
High School Musical 3: Senior Year 2008,  G)
128
Eagle Eye 2008,  PG-13)
129
Knowing 2009,  PG-13)
130
Race to Witch Mountain 2009,  PG)
131
12 Rounds 2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments