Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  lampnoodle's Rating My Rating
1
Benny & Joon 1993,  PG)
Benny & Joon
best film ive ever seen really sweet and touching!
2
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
brilliant film big fave ov mine
johnny depp rules!
3
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
brilliant love jack sparrow my fave pirate ever!
4
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
omg i love this film it is brilliant!
5
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
The Wedding Singer
again adam sander so funny! n i love dat song he writes for julia
6
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
another fave since ive been a kid, bumbble bee tuna bumbble bee tuna
7
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
so funny classic comedy
8
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
As Good As It Gets
brilliant jack's brill
9
The Little Mermaid 1989,  G)
The Little Mermaid
best disney film ov the lot!
10
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
Drop Dead Fred
so funny i always wanted an imaginary friend like fred
11
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
brill, pixar animation at its best!
12
Blades of Glory 2007,  PG-13)
Blades of Glory
omg its so fekin funny
will ferrell is awesome
"it's mind bottling" :)
13
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
love to bits, johnnys so god dam sexy in this
14
Big Daddy 1999,  PG-13)
Big Daddy
love it adam sandler also great :)
15
What About Bob? 1991,  PG)
What About Bob?
so funny , ya gotta love bob
16
Hook 1991,  PG)
Hook
brill i love it
17
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
amazing film love to bits!
18
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
fun for all makes u wanna get up n play air guitar lol
19
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
brillient, really sad though
20
Cast Away 2000,  PG-13)
Cast Away
amazing film i feel sorry for wilson he's still out thier somewhere lol

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments