Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. laforge3
  2. Sue & Don

Gigi by Maurice Chevallier, enjoyed so much named my daughter Gigi; cold winter day Gone With The Wind; best animated Lord of The Rings,Star Wars; fighting for you beliefs Bravehart;believable Titanic, love story The Notebook; sports The Longest Yard

  laforge3's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
What more can I say but EXCELLENT; my kind of movie!
2
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
EXCELLENT; would see again!!
3
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Love Science Fiction with action!
4
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
the best movie I had seen in eons; excellently made; I say "if you haven't seen it, what are you waiting for"
5
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Enjoyed immensely; helped me understand about Alzeimers (my mom has); would recommend everyone to see it
6
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Fantastic
7
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
Just loved it!
8
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
fantastic; Julia Roberts is one excellent actress, and I enjoy any movie with Richard Gere
9
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Enjoyed immensely
10
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
Kept you watching
11
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
Enjoyed immensely
12
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
Hillarious! Enjoyed
13
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Very Excellent movie; lots of action; well made
14
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
Excellent
15
War of the Worlds 2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments