Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ladyvelvet1's Rating My Rating
1
The Negotiator 1998,  R)
The Negotiator
my #1 fav flick. Samuel Jackson was awesome!
2
Shaft 2000,  R)
3
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
A favorite
4
Scent of a Woman 1992,  R)
Scent of a Woman
One of my Favs
5
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
Diary of a Mad Black Woman
Love the music and Lesson learned in all Tyler Perry's productions
6
Daddy's Little Girls 2007,  PG-13)
Daddy's Little Girls
Very partial to Tyler Perry Films and screenplays. I love how God is always present and formost in his movies and plays. :)
7
Madea Goes to Jail 2006,  PG-13)
Madea Goes to Jail
This is my fav of all the Screenplays. Awesome lesson and I love how Tyler adlibs during this presentation
8
Madea's Family Reunion 2002,  PG-13)
9
Tap 1989,  PG-13)
Tap
Awesome with some of the best Tap Dancers in history. Gregory Hines outdoes himself along with Sammy Davis Jr.
10
The Passion of the Christ 2004,  R)
11
Harlem Nights 1989,  R)
12
Taxi 2004,  PG-13)
13
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
14
Shooter 2007,  R)
Shooter
This one really kept my attention.
15
Coach Carter 2005,  PG-13)
16
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
17
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
I was very entertained. Awesome action
18
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
19
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
20
Die Hard 1988,  R)
21
16 Blocks 2006,  PG-13)
22
Armageddon 1998,  PG-13)
23
Hostage 2005,  R)
24
Independence Day 1996,  PG-13)
Independence Day
Love this film and especially the graphics..watch at least once a year
25
Enemy of the State 1998,  R)
26
Bad Boys II 2003,  R)
27
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
Really enjoyed this one...Great moral
28
Ali 2001,  R)
29
Bad Boys 1995,  R)
30
I, Robot 2004,  PG-13)
31
Men in Black II 2002,  PG-13)
32
Men in Black 1997,  PG-13)
33
The Matrix Reloaded 2003,  R)
34
Coming to America 1988,  R)
Coming to America
One of my Favs
35
Sleeping with the Enemy 1991,  R)
36
Conspiracy Theory 1997,  R)
37
A Time to Kill 1996,  R)
A Time to Kill
An awesome lesson
38
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
39
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
40
Premonition 2007,  PG-13)
Premonition
Nothing like i expected was very good

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments