My Favorite Movies


  ladysadida's Rating My Rating
1
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
This is my favorite movie ever. I will never get tired of this movie. It's just HOT in ever way.
2
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
Freakishly weird and exotic. The graphics and creativity is fantastic. Everything has a meaning and is connected in the movie. Well directed and produced. No cheesy Actors
3
I Like It Like That 1994,  R)
I Like It Like That
Too funny. Plus the original Barrio Boys are in it. Loved it!!!!!
4
The Three Musketeers 1993,  PG)
The Three Musketeers
Wow.... not my "this is special" but "this is amazing" wow
5
The Last Dragon 1985,  PG-13)
The Last Dragon
It's Bruce LeRoy. You have to be at heart an 80's baby to love it.
6
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
This movie started my dancing. It's just that good. I don't know any girl that didnt want to be Jennifer Grey at the end of the movie and wanted a guy that knew how to move his hips.
7
Guess Who 2005,  PG-13)
Guess Who
This just reminds me of my boyfriend and I. My new Favorite movie. Plus I love Bernie Mac.
8
Wes Craven Presents Wishmaster 1997,  R)
Wes Craven Presents Wishmaster
I love horror movies.... but this was just too funny to me.
9
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
I am not a huge Anime person, but this movie is just the best of the best.
10
Kama Sutra: A Tale of Love 1996,  R)
Kama Sutra: A Tale of Love
I love this movie.
11
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
Funny and nasty all at the same time. Some parts of this movie is so gross but you can't turn away.
12
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
13
Arabian Nights 2000,  Unrated)
Arabian Nights
It' John!!! I havent seen a movie with him I didn't like.
14
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995,  PG-13)
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar
This isb hilarious! Patrick Swayze Works his dresses to an extremly believable female, Wesley Snipes has style and John Leguizamo is the best character of them all.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments