My Favorite Movies
| ladyrose130's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 2 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R) |
|
| 3 |
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007, PG-13) |
|
| 4 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 5 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 6 |
Fear and Loathing in Las Vegas 1998, R) |
|
| 7 |
What's Eating Gilbert Grape 1993, PG-13) |
|
| 8 |
Blow 2001, R) |
|
| 9 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 10 |
Ghost Rider 2007, PG-13) |
|
| 11 |
City of Angels 1998, PG-13) |
|
| 12 |
Stay Alive 2006, PG-13) |
|
| 13 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 14 |
Once Upon a Time in Mexico 2003, R) |
|
| 15 |
Chocolat 2000, PG-13) |
|
| 16 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 17 |
Hannibal 2001, R) |
|
| 18 |
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009, PG-13) |
|
| 19 |
Twilight 2008, PG-13)
Although the books were way better....I think Catherine could have used a little more angles in the movie...I mean the whole movie you are looking at a close up shot of Robert or Kristen's face! Dont get me wrong! I love Robert and all, but the movie had much more potential... |



















