My Favorite Movies


  LadyPantherr's Rating My Rating
1
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
2
D.O.A. 1988,  R)
3
Shallow Ground 2004,  R)
4
Stephen King's Desperation 2006,  R)
5
Stephen King's Cat's Eye 1985,  PG-13)
6
Stephen King's The Shining (MINI-SERIES) 2003,  Unrated)
7
Stephen King's It 1990,  Unrated)
8
Blade 1998,  R)
9
The Mummy 1999,  PG-13)
10
Judgment Night 1993,  R)
11
Golden Years ,  Unrated)
12
The Reaping 2007,  R)
13
Corpses 2004,  R)
14
8 Seconds 1994,  PG-13)
15
Boogeyman 2005,  PG-13)
16
The Ghost and the Darkness 1996,  R)
17
Ghost 1990,  PG-13)
18
Ghost Ship 2002,  R)
19
Urban Ghost Story 1998,  R)
20
Doom 2005,  R)
21
Urban Legend 1998,  R)
22
Urban Legends: Final Cut 2000,  R)
23
Children of the Corn 3 - Urban Harvest 1994,  R)
24
Urban Legends: Bloody Mary 2005,  R)
25
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
26
Death Wish V: The Face of Death 1994,  R)
27
Death Wish 3 1985,  R)
28
Snoop Dogg's Hood of Horror 2006,  R)
29
The Amityville Horror 2005,  R)
30
The Amityville Horror 1979,  R)
31
Return to Horror High 1987,  R)
32
The Langoliers 1995,  PG-13)
33
Pet Sematary 1989,  R)
34
Pet Sematary Two 1992,  R)
35
Pet Shop of Horrors 1999,  Unrated)
36
Saw III 2006,  R)
37
Saw II 2005,  R)
38
Saw IV 2007,  R)
39
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
40
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
41
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
42
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
43
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
44
Saw 2004,  R)
45
Patch Adams 1998,  PG-13)
46
Along Came a Spider 2001,  R)
47
The Adventures of Tom Sawyer 1938,  Unrated)
48
Halloween 1978,  R)
49
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
50
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
51
Halloween - Resurrection 2002,  R)
52
Halloween H2O 1998,  R)
53
Halloween II 1981,  R)
54
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
55
Halloween III - Season of the Witch 1982,  R)
56
Halloween 2007,  R)
57
Halloween Night 2006,  Unrated)
58
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
59
The Diary of Ellen Rimbauer 2003,  R)
60
Trick or Treat 1986,  R)
61
The Grudge 2004,  PG-13)
62
The Grudge 2 2006,  PG-13)
63
The Exorcist 1973,  R)
64
Exorcist II - The Heretic 1977,  R)
65
The Exorcist III 1990,  R)
66
Exorcist - The Beginning 2004,  R)
67
Dominion - Prequel to the Exorcist 2005,  R)
68
Poltergeist 1982,  PG)
69
Poltergeist II: the Other Side 1986,  PG-13)
70
Poltergeist III 1988,  PG-13)
71
Poltergeist:The Legacy ,  R)
72
Transformers 2007,  PG-13)
73
Jaws 1975,  PG)
74
Bad Boys 1995,  R)
75
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
76
Gothika 2003,  R)
77
Old School 2003,  R)
78
The Neverending Story 1984,  PG)
79
Final Destination 2 2003,  R)
80
Ghostbusters 2 1989,  PG)
81
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
82
Hannibal 2001,  R)
83
Lethal Weapon 4 1998,  R)
84
Cry-Baby 1990,  PG-13)
85
Cliffhanger 1993,  R)
86
Natural Born Killers 1994,  R)
87
Little Nicky 2000,  PG-13)
88
Radio 2003,  PG)
89
Anaconda 1997,  PG-13)
90
Remember the Titans 2000,  PG)
91
Saturday Night Fever 1977,  R)
92
Mystic River 2003,  R)
93
Resident Evil 2002,  R)
94
Cruel Intentions 1999,  R)
95
Turner and Hooch 1989,  PG)
96
Psycho 1960,  R)
97
The Silence of the Lambs 1991,  R)
98
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
99
Ghostbusters 1984,  PG)
100
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
101
28 Days 2000,  PG-13)
102
Zodiac 2007,  R)
103
City of Angels 1998,  PG-13)
104
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
105
Forrest Gump 1994,  PG-13)
106
The Devil's Advocate 1997,  R)
107
Hitch 2005,  PG-13)
108
White Chicks 2004,  PG-13)
109
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
110
House of 1000 Corpses 2002,  R)
111
The Devil's Rejects 2005,  R)
112
Vampire in Brooklyn 1995,  R)
113
Interview with the Vampire 1994,  R)
114
Vampire High 2002,  Unrated)
115
Vampire Bats 2005,  Unrated)
116
The Witches of Eastwick 1987,  R)
117
The Craft 1996,  R)
118
The Omen 2006,  R)
119
The Omen 1976,  R)
120
The Omen Legacy 2001,  Unrated)
121
Damien: Omen II 1978,  R)
122
Omen III: The Final Conflict 1981,  R)
123
Omen IV - The Awakening 1991,  Unrated)
124
Click 2006,  PG-13)
125
Dr. Giggles 1992,  R)
126
The Dentist 1996,  R)
127
The Dentist 2: Brace Yourself 1998,  R)
128
Lady in the Water 2006,  PG-13)
129
Black Water 2007,  R)
130
Deep Water 2006,  PG)
131
Lady of the Lake 1998,  R)
132
Born in East L.A. 1987,  R)
133
Cheech & Chong's Next Movie 1980,  R)
134
Cheech and Chong's Still Smokin' 1983,  R)
135
Cheech and Chong's Nice Dreams 1981,  R)
136
Cheech and Chong - Things Are Tough All Over 1982,  R)
137
Cheech and Chong's The Corsican Brothers 1985,  PG)
138
Up in Smoke 1978,  R)
139
FernGully - The Last Rainforest 1992,  G)
140
Dazed and Confused 1993,  R)
141
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
142
High School High 1996,  PG-13)
143
Slaughter High 1985,  R)
144
The Skeleton Key 2005,  PG-13)
145
Skeleton Man 2004,  R)
146
Rear Window 1954,  PG)
147
To Catch a Thief 1955,  Unrated)
148
Dial M for Murder 1954,  PG)
149
The Man Who Knew Too Much 1956,  PG)
150
The Birds 1963,  PG-13)
151
Spiders 2000,  R)
152
Spiders II: Breeding Ground 2001,  R)
153
Brokeback Mountain 2005,  R)
154
*batteries not included 1987,  PG)
155
Oh, God! You Devil 1984,  PG)
156
The Night Listener 2006,  R)
157
Spaceballs 1987,  PG)
158
The Abyss 1989,  PG-13)
159
Brewster's Millions 1985,  PG)
160
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
161
Harlem Nights 1989,  R)
162
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
163
Eddie Murphy Delirious 1983,  Unrated)
164
Eddie Murphy Raw 1987,  R)
165
The Illusionist 2006,  PG-13)
166
Hostel 2006,  R)
167
Practical Magic 1998,  PG-13)
168
Silent Night, Deadly Night 1984,  R)
169
Silent Night, Bloody Night 1973,  R)
170
Silent Night, Deadly Night - Pt. 2 1987,  R)
171
Silent Night, Deadly Night 4: Initiation (Bugs) 1990,  R)
172
Silent Night, Deadly Night - Pt. 5: the Toy Maker 1991,  R)
173
Signs 2002,  PG-13)
174
Night of the Living Dead 3D 2006,  R)
175
Night of the Twisters 1996,  PG)
176
Night of the Living Dead 1968,  R)
177
Squirm 1976,  R)
178
Body Heat 1981,  R)
179
Body Snatchers 1994,  R)
180
Queen of the Damned 2002,  R)
181
The 13th Warrior 1999,  R)
182
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
183
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
184
Friday the 13th 1980,  R)
185
Nightmare on the 13th Floor 1990,  PG-13)
186
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
187
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
188
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
189
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
190
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989,  R)
191
13th Child: Legend of the Jersey Devil 2002,  R)
192
Friday the 13th - From Crystal Lake to Manhattan 2004,  R)
193
White Fang 2: Myth of the White Wolf 1994,  PG)
194
White Noise 2005,  PG-13)
195
Christine 1983,  R)
196
Carrie 1976,  R)
197
Carrie 2002,  Unrated)
198
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
199
Mad Max Beyond Thunderdome 1985,  PG-13)
200
Monster 2003,  R)
201
Tigerland 2000,  R)
202
Stripes 1981,  R)
203
Pulse 2006,  PG-13)
204
Pulse 1988,  PG-13)
205
Jack 1996,  PG-13)
206
Jack 2003,  PG-13)
207
Fallen 1998,  R)
208
The Hills Have Eyes 2006,  R)
209
The Hills Have Eyes, Part 2 1985,  R)
210
True Crime 1999,  R)
211
True Crime 1995,  R)
212
See No Evil, Hear No Evil 1989,  R)
213
Independence Day 1996,  PG-13)
214
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments