My Favorite Movies


  ladynatawatx's Rating My Rating
1
The Mirror Has Two Faces 1996,  PG-13)
The Mirror Has Two Faces
This is most deffinately a movie for lovers!
2
I Remember Mama 1948,  Unrated)
I Remember Mama
I love this movie! It makes me think of my own Mom, whom I lost this year.
3
Monster-in-Law 2005,  PG-13)
Monster-in-Law
One of the funniest movies in a long while!
4
Johnny Belinda 1948,  Unrated)
Johnny Belinda
I have enjoyed all versions of Johnny Belinda, but I think this one is my favorite.
5
Cat Ballou 1965,  Unrated)
Cat Ballou
Classic fun!
6
Sense and Sensibility 1995,  PG)
Sense and Sensibility
Here again, I have enjoyed every version of this classic tale! Its hard to say which is my favorite version! Don't miss seeing at least one version!
7
Jane Eyre 2005,  Unrated)
Jane Eyre
Wonderful book, wonderful movie. It would be hard to ruin such a classic. Each version I have seen so far has been very close to the book.
8
Jane Eyre 1944,  R)
9
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
Again, a classic and difficult to choose my favorite version! I think this one, though, stays with the book alittle beter than the previous ones.
10
Pride and Prejudice ,  Unrated)
Pride and Prejudice
As you can tell, a deffinate fav!
11
Pride and Prejudice 1940,  Unrated)
Pride and Prejudice
This was the first of the bunch I ever saw. It inspired me to read the book. Love the book, love the movies!
12
Pride and Prejudice 2003,  PG)
Pride and Prejudice
Enjoyed watching, but wasn't as impressed as I should have been. But, wouldn't turn it down.
13
The Three Faces of Eve 1957,  Unrated)
14
Sybil 1976,  Unrated)
15
Lon Chaney: A Thousand Faces 2000,  Unrated)
Lon Chaney: A Thousand Faces
Can't beat the Classic Horror movies!
16
Cat People 1942,  R)
Cat People
Said it before and I'll say it again, can't beat the Classics!
17
The Curse of the Cat People 1944,  Unrated)
18
Seven Faces of Dr. Lao 1964,  Unrated)
Seven Faces of Dr. Lao
Best special effects for its time!
19
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
20
A Christmas Carol: The Musical 2004,  G)
21
Little Women 1933,  Unrated)
Little Women
I actually saw these in order of release. No, I am not that old, I watch TCM almost all the time!
22
Little Women 1949,  Unrated)
Little Women
I think this was my favorite version.
23
Little Women 1994,  PG)
Little Women
A delightful remake of a classic! I recomend watching all of them!
24
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
I am a great fan of Johnny & June Carter Cash. This was a great movie!
25
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
Seven Brides for Seven Brothers
I Love Love Love musicals and this is one of my absolute favorites!
26
Calamity Jane 1953,  G)
Calamity Jane
Love Doris Day, Love Musicals, Love this movie!
27
The Legend of Zorro 2005,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments