My Favorite Movies


  1. LadyIllusions
  2. Angela

I think it's pretty self explanitory

  LadyIllusions's Rating My Rating
1
Police Academy 5 - Assignment Miami Beach 1988,  PG)
2
The Lost Boys 1987,  R)
3
Police Academy 6 - City Under Siege 1989,  PG)
4
Police Academy 2 - Their First Assignment 1985,  PG-13)
5
An American Haunting 2006,  PG-13)
An American Haunting
Loved this so much I want to buy it, Donald Sutherland did a really great job in this movie
6
Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas 2001,  PG)
7
How the Grinch Stole Christmas 1965,  Unrated)
8
Police Academy 7: Mission to Moscow 1994,  PG)
9
Heart and Souls 1993,  PG-13)
10
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
How the Grinch Stole Christmas
Very well done. I am a huge Grinch fan, even have a t-shirt. This couldn't have been done any better. Love it. If ya haven't seen it do it! I have the DVD and have watched it a million times and will continue to watch it a million times.
11
Ghost 1990,  PG-13)
12
Police Academy 1984,  R)
13
Police Academy 3 - Back in Training 1986,  PG)
14
Police Academy 4 - Citizens on Patrol 1987,  PG)
15
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
16
Dr. Dolittle 1998,  PG-13)
17
Eddie Murphy Delirious 1983,  Unrated)
Eddie Murphy Delirious
Laugh till I pee myself
18
Eddie Murphy Raw 1987,  R)
Eddie Murphy Raw
Another laughing till ya pee
19
Dr. Dolittle 2 2001,  PG)
20
Holy Man 1998,  PG)
Holy Man
Was hilarious as all hell, I couldn't turn it off even though it was late. Loved this movie! But I always love Eddie Murphy
21
The Life 2004,  R)
The Life
Excellently done, realism at it's finest
22
I Am Legend 2007,  PG-13)
I Am Legend
Excellent once again Will Smith is excellent, I laughed I cried omg I could watch it again and again
23
The Gift 2000,  R)
24
Murder in the First 1994,  R)
Murder in the First
I have actually watched this quite a few times. If I ever get a DVD collection going I will have this one in my collection. Made me very sad
25
Exit Wounds 2001,  R)
Exit Wounds
super cast, non stop action. I found this to be a great movie to watch, can't believe it took so long for me to see it
26
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
I know this movie almost word for word I still crack up. I love the claw and I love his voices and I love the airport scenes:) Oh and I always laugh to tears with the pen scene
27
Grease 1978,  PG)
28
The Messengers 2007,  PG-13)
The Messengers
I really loved this movie. It is one of my new alltime favorites. I did basically figure it out half way through but not 100%. Love that the actors are not huge actors I think that adds to it. I can't wait till it comes to video cause I want to see the scenes they deleted. Don't miss this movie-seriously I am pickyyyyyyyyyyy and I loved it!
29
Fracture 2007,  R)
Fracture
Saw it with My son and daughter and Phil was pretty good, would watch it again
30
Shrek 2001,  PG)
31
Shrek the Halls 2007,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments