My Favorite Movies


  ladyheroine's Rating My Rating
1
Now and Then 1995,  PG-13)
Now and Then
Old time favorite..
2
The Craft 1996,  R)
The Craft
Another old time favorite..
3
Clueless 1995,  PG-13)
Clueless
Yes another old favorite !!
4
Lie With Me 2005,  Unrated)
Lie With Me
do you want sex with a good story line then this is movie i recomend. Bloody good movie!
5
The Crush 1993,  R)
The Crush
This is just good ok?
6
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
OMG this is soooooo funny!
If you havent seen it, go see it!
xoxo
7
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
C'mon Johnny Depp!
Good movie.
8
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
how good
9
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
10
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
11
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
12
Scary Movie 2000,  R)
13
Scary Movie 2 2001,  R)
14
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
15
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
16
The Hole (Dong) (The Last Dance) 1998,  Unrated)
17
My Girl 2 1994,  PG)
My Girl 2
oh another good movie
18
My Girl 1991,  PG)
19
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
20
Cursed 2004,  PG-13)
Cursed
this is a good movie
21
Mallrats 1995,  R)
22
Sleepy Hollow 1999,  R)
23
Pumpkin 2002,  R)
24
The Opposite of Sex 1998,  R)
25
Casper 1995,  PG)
26
Prozac Nation 2005,  R)
Prozac Nation
great movie
27
Excess Baggage 1997,  PG-13)
28
She's the Man 2006,  PG-13)
29
Step Up 2006,  PG-13)
30
American Beauty 1999,  R)
31
Dude, Where's My Car? 2000,  PG-13)
32
The Butterfly Effect 2004,  R)
The Butterfly Effect
Bloody good movie
33
She's All That 1999,  PG-13)
34
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
35
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
36
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
37
Mo' Money 1992,  R)
38
8 Mile 2002,  R)
39
Just Married 2003,  PG-13)
40
Spun 2002,  R)
41
Scream 1996,  R)
42
Scream 2 1997,  R)
43
Scream 3 2000,  R)
44
Wild Things 1998,  R)
45
Wild Things 2 2003,  R)
46
54 1998,  R)
47
Who's That Girl? 1987,  PG)
48
Dick Tracy 1990,  PG)
49
A League of Their Own 1992,  PG)
50
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
51
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
52
Finding Neverland 2004,  PG)
53
Strike! (All I Wanna Do) 1998,  PG-13)
54
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
55
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
good movie
56
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
oooooooooooo yup yup go dorthy
57
Alice in Wonderland 1951,  G)
Alice in Wonderland
i used to watch it all the time as a kid!
58
Dumbo 1941,  G)
59
Stand by Me 1986,  R)
60
The Virgin Suicides 1999,  R)
61
Sin City 2005,  R)
62
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
63
American Pie 1999,  R)
64
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
65
American Pie 2 2001,  R)
66
American Pie 5: The Naked Mile 2006,  R)
67
American Wedding 2003,  R)
68
Date Movie 2006,  PG-13)
69
My Stepmother Is an Alien 1988,  PG-13)
70
Gold Diggers: The Secret of Bear Mountain 1995,  PG)
71
Trading Mom (The Mommy Market) 1994,  PG)
72
Blood Car 2007,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments