My Favorite Movies


  1. ladydthediva
  2. ~§~ Lady D ~...

Lady D's Favorite Movies, in no particular order!

  ladydthediva's Rating My Rating
1
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
Ok guys and gals, you better watch this one, whether you're a Final Fantasy fan or not! If you love Sci-fi/fantasy, this is definitely the movie for you. The DVD collection even gives you an intro into the FFVII video game as well. The 2nd disc is in Japanese with English subtitles, plus a few other subtitles as well. Still, this movie is incredible. The only drawback that I have is the fact that they didn't go into as much interaction between our favorite characters but other than that, it was an incredible movie! Now wouldn't it be cool if they made a movie directly from the game, instead of a sequal? Sweet idea, Square Enix.......are you listening? ^_~
2
Final Fantasy - The Spirits Within 2001,  PG-13)
Final Fantasy - The Spirits Within
I'm huge on Final Fantasy games to begin with. This is one of the best ones. Some people don't understand the story but if you read the book too, it will make more sense. Go rent it!
3
A Little Princess 1995,  G)
A Little Princess
A classic! I loved this version even though I never read the book!
4
Summer Rental 1985,  PG)
Summer Rental
Ok, another John Candy favorite of mine! Sad that not many have high scores for this one but hey, this one is one of MY FAVORITES! ^_~
5
Only the Lonely 1991,  PG-13)
Only the Lonely
This was one of John Candy's best movies!
An endearing romantic comedy, no matter what anyone else says! ^_~
6
Aeon Flux 2005,  PG-13)
Aeon Flux
Ok, I've seen it and I loved it! Definitely just as weird and good as the cartoon was on MTV!
7
The Odyssey 1997,  PG-13)
The Odyssey
I'm a sucker for ancient greek mythology anyway. This is a great movie! It's long but very entertaining.
8
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
A classic! If you haven't seen this movie yet then you are definitely in the dark ages! What are you waiting for? Go rent it! By far one of the best movies that Harrison Ford ever did. And guess what? There will be an Indy 4! It's in the works RIGHT NOW! ^_~
9
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
10
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
11
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
Well, I'm finally getting around to posting a review about this movie. (It was the first movie I rated when I joined Flixster and I'm JUST NOW WRITING A REVIEW? LOL!)

Ok, so there are similarities in this movie and the Indiana Jones movies: almost everyone that I've ever chatted with about this movie has said that. And yes, it's a remake, based on the original classic made many moons ago. But if you haven't seen this movie yet, then you're in the dark and missing out on a great action adventure!

What will you find in this movie? Action, of course. Adventure, most definitely! A little romance, naturally. And also some comedic antics that will have you laughing in your chair.

So go rent it, watch it at a friend's house if they have it, and see what you think about this movie. I can guarantee that a majority of you will love it! ^_~
12
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
13
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
14
A View to a Kill 1985,  PG)
15
Night of the Comet 1984,  PG-13)
Night of the Comet
Definitely one very weird, warped, strange, and freaky movie. Definitely a classic off-the-wall flick!
16
Ghost 1990,  PG-13)
Ghost
This movie by far is one of the best! A classic and a must-see!
17
The Trouble with Angels 1966,  PG)
The Trouble with Angels
I don't know why this classic didn't get as many high marks as it should have. It's a very good movie and great for family get-togethers as well. This is definitely going in my 'Classic Favorites' folder!
18
Independence Day 1996,  PG-13)
19
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Rent it or buy it and WATCH IT! It's a great movie, especially for any J.R.R Tolkien fans!
20
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
21
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
22
Mr. Mom 1983,  PG)
Mr. Mom
Ok, so how many of you are from the 80's generation? Remember this one? It's definitely a Michael Keaton classic and I think everyone should see this atleast once, you'll laugh your ass off, trust me! ^_~
23
The Quiet Man 1952,  Unrated)
24
X-Men 2000,  PG-13)
25
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
26
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
Only word describes my experience with watching the latest X-Men movie - AWESOME!!! I loved it..........now go watch it and see what YOU think! ^_~
27
X-Men - The Phoenix Saga 1992,  Unrated)
28
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
29
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
30
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
31
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
32
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
33
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
34
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
35
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
36
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
37
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
38
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
39
Beetlejuice 1988,  PG)
40
The Fifth Element 1997,  PG-13)
41
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
5 stars!!! Go rent or buy the movie if you haven't already!
42
Jurassic Park 1993,  PG-13)
43
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
44
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
I think this is one of the most dramatic movies that I have ever seen about the sinking of the Titanic. The romance itself is believable, passionate, and pure and the events that occured were incredibley captivating as well.
45
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
I'm a nut for anything that Tim Burton directs, no matter how warped he is. LoL! This is definitely one of my favorites and it's perfect for a Halloween movie fest!
46
The Legend of Billie Jean 1985,  PG-13)
47
Tex 1982,  PG)
48
The Outsiders 1983,  PG)
49
Grease 1978,  PG)
50
American Graffiti 1973,  PG)
51
Flowers in the Attic 1987,  PG-13)
Flowers in the Attic
Based on the novel! The book was really good and the movie was incredible: an eerie, wicked suspense! You have to remember everyone, this is based on the book and not of it is in the movie. Also remember.........this is a work of fiction.
52
Mad Max Beyond Thunderdome 1985,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments