My Favorite Movies
| Ladydancing's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Island 2005, PG-13) |
|
| 2 |
Willard 2003, PG-13) |
|
| 3 |
The Dukes of Hazzard 2005, PG-13) |
|
| 4 |
Just Friends 2005, PG-13) |
|
| 5 |
Showgirls 1995, NC-17) |
|
| 6 |
There Goes My Baby 1994, R) |
|
| 7 |
Thunderbirds 2004, PG) |
|
| 8 |
Pillow Talk 1959, Unrated) |
|
| 9 |
Lover Come Back 1961, Unrated) |
|
| 10 |
Bridge to Terabithia 2007, PG) |
|
| 11 |
The Goonies 1985, PG) |
|
| 12 |
The Groomsmen 2006, R) |
|
| 13 |
Let's Go To Prison 2006, R) |
|
| 14 |
Evan Almighty 2007, PG) |
|
| 15 |
The 40 Year Old Virgin 2005, R) |
|
| 16 |
Teaching Mrs. Tingle 1999, PG-13) |
|
| 17 |
Calendar Girls 2003, PG-13) |
|
| 18 |
A.I. Artificial Intelligence 2001, PG-13) |
|
| 19 |
See No Evil, Hear No Evil 1989, R) |
|
| 20 |
Nanny McPhee 2006, PG) |
|
| 21 |
Sixteen Candles 1984, PG) |
|
| 22 |
Stand by Me 1986, R) |
|
| 23 |
Crocodile Dundee 1986, PG-13) |
|
| 24 |
Crocodile Dundee II 1988, PG) |
|
| 25 |
Crocodile Dundee in Los Angeles 2001, PG) |
|
| 26 |
The Transporter 2002, PG-13) |
|
| 27 |
Transporter 2 2005, PG-13) |
|
| 28 |
Crank 2006, R) |
|
| 29 |
A Knight's Tale 2001, PG-13) |
|
| 30 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 31 |
Serving Sara 2002, PG-13) |
|
| 32 |
The Ex 2006, PG-13) |
|
| 33 |
Fools Rush In 1997, PG-13) |
|
| 34 |
Heartbreakers 2001, PG-13) |
|
| 35 |
Not Without My Daughter 1990, PG-13) |
|
| 36 |
Kiss Me Goodbye 1982, PG) |
|
| 37 |
Smokey and the Bandit II 1980, PG) |
|
| 38 |
Smokey and the Bandit 1977, PG) |
|
| 39 |
Norma Rae 1979, PG) |
|
| 40 |
Making Love 1982, R) |
|
| 41 |
Cannonball Run II 1984, PG) |
|
| 42 |
The Cannonball Run 1981, PG) |
|
| 43 |
The Longest Yard 1974, R) |
|
| 44 |
Where the Money Is 2000, PG-13) |
|
| 45 |
The Verdict 1982, R) |
|
| 46 |
Slap Shot 1980, R) |
|
| 47 |
The Art of War 2000, R) |
|
| 48 |
Drop Zone 1994, R) |
|
| 49 |
Last Holiday 2006, PG-13) |
|
| 50 |
The Sugarland Express 1974, PG) |


















































