Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ladyayahcs's Rating My Rating
1
That Thing You Do! 1996,  PG)
2
Legends of the Fall 1994,  R)
3
Baby's Day Out 1994,  PG)
4
Shrek 2001,  PG)
5
Shrek 2 2004,  PG)
6
One Fine Day 1996,  PG)
7
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
8
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
9
What's Love Got To Do With It? 1993,  R)
10
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
I can hardly express my love to this movie enough. It is a wonderful love story, a brilliant tale of courage and determination, a once in a life time epic.
11
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
A fairy tale, in which our beloved Julia Roberts makes us fall in love with her in spite of her profession. It definitely worth the Oscar nomination she got!
12
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
It is an amazing movie. Even simple people can go high in life and achieve their dreams. It is also a mockery of every thing USA stands for!!! It goes without saying that Tom Hanks is brilliant.
13
Philadelphia 1993,  PG-13)
Philadelphia
Forget about the movie's story. Tom Hanks and Denzel Washington single handedly raised the movie up to the sky. They made one in a life time performances.
14
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Cute, hilarious, lovely movie. You can't help but like it!!!
I love Dory.
15
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
16
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
17
Troy 2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments