My Favorite Movies


  ladewi's Rating My Rating
1
Conspiracy 2001,  R)
Conspiracy
This has got to be the most horrifying conference you will ever sit in on. Truly a masterpiece.
2
Layer Cake 2004,  R)
Layer Cake
My favorite film. Period. Great plot, twist, acting and cast.
3
Plata quemada (Burnt Money) 2000,  R)
Plata quemada (Burnt Money)
An absolutely haunting romantic crime movie. LOVE IT
4
Let Him Have It 1991,  R)
Let Him Have It
Heartbreaking to know this really happened
5
13 Tzameti 2005,  Unrated)
13 Tzameti
Taking on someone else's mysterious task has never been so frightening.
6
Efter brylluppet (After the Wedding) 2006,  R)
Efter brylluppet (After the Wedding)
Poignant and bittersweet
7
Munich 2005,  R)
Munich
Spielberg's Best thus far.
8
The Mirror Has Two Faces 1996,  PG-13)
9
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
Very creepy and real. Javier Bardem Is just creepy on all points.
10
And the Band Played On 1993,  PG-13)
And the Band Played On
Worth your time to learn what really happened regarding our government and the AIDS epidemic
11
Dear Frankie 2004,  PG-13)
Dear Frankie
So incredibly sweet.
12
Into the Wild 2007,  R)
Into the Wild
I absolutely LOVED this movie. This young man paid the ultimate price to be his own person, and own himself. BEAUTIFUL
13
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
CLASSIC!
14
Dog Soldiers 2002,  R)
Dog Soldiers
The best werewolf movie EVER IMHO!

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. ladewi
    ladewi posted 4 years ago

    There's no action,guns,explosions, or violence. It's just a meeting, but once you sit in on this meeting, you'll be stunned. This movie is so powerful effective , and absolutely horrifying. And all they do is sit and have a conference. Excellent acting.