My Favorite Movies


  lackovicmich's Rating My Rating
1
Clerks 1994,  R)
Clerks
cult classic fun!
2
The Fountain 2006,  PG-13)
The Fountain
one of the most beautiful flicks i ve ever seen.
3
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
sexi crazy cool
4
Il Fantasma dell'Opera (The Phantom of the Opera) 1998,  R)
5
Non ho sonno (Sleepless) 2001,  R)
6
Reazione a catena (A Bay of Blood) (Twitch of the Death Nerve) 1971,  R)
7
Crash 1996,  NC-17)
8
Not Quite Hollywood: The Wild, Untold Story of Ozploitation! 2008,  R)
Not Quite Hollywood: The Wild, Untold Story of Ozploitation!
superb brief into not such well known movies from down under, anyway featuring Quentin Tarantino too.. Good source for more flicks to pick up!
9
High Tension (Switchblade Romance) 2003,  R)
High Tension (Switchblade Romance)
insanely good horror-flick!
10
Severance 2006,  R)
Severance
Watch out - team work and some anger-management scenes;-)
11
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
Dead Alive (Braindead)
Horror movie from that better part of film making from PETER JACKSON :-)
12
Shaun of the Dead 2004,  R)
13
28 Days Later 2002,  R)
14
The Toxic Avenger 1985,  R)
15
Night of the Creeps 1986,  R)
16
Slither 2006,  R)
17
The Faculty 1998,  R)
18
The Omen 2006,  R)
19
Inland Empire 2006,  R)
20
Clerks II 2006,  R)
21
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
22
Solaris 2002,  PG-13)
23
Zack and Miri Make a Porno 2008,  R)
24
Chocolate 2008,  R)
Chocolate
Amazing fight scenes, i am looking forward what this girl will became!
25
Dogma 1999,  R)
26
Eraserhead 1977,  R)
27
Biohazard: Degeneration (Resident Evil: Degeneration) 2008,  R)
Biohazard: Degeneration (Resident Evil: Degeneration)
Well.., maybe this film shows us the way the film industry will follow in near future.. I have been surprised by the beauty and power of CG animation, sharp, vivid and rich details like the hair of actors blowing in the wind.. The story is classical survival horror, a bit campy but very OK for me;-)
Recommended for all gore-hounds and zombie flick fans!
28
Suicide Club 2002,  R)
29
Joshikyôei hanrangun (The Girls Rebel Force of Competitive Swimmers) (Undead Pool) 2007,  Unrated)
Joshikyôei hanrangun (The Girls Rebel Force of Competitive Swimmers) (Undead Pool)
Be ready to get your mind blowed out!
30
Intolerable Cruelty 2003,  PG-13)
31
The Big Lebowski 1998,  R)
The Big Lebowski
:D DAS AUTOBAHN rules;
32
El Topo 1971,  Unrated)
33
The Holy Mountain 1973,  R)
The Holy Mountain
philosophical myth-buster
34
Midnight Movies: From the Margin to the Mainstream 2005,  Unrated)
Midnight Movies: From the Margin to the Mainstream
The film viewer´s guide to galaxy of weird, sleazy, original and funny cinema.. I loved it!
35
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
36
Bottle Shock 2009,  PG-13)
37
Danger: Diabolik 1968,  PG-13)
Danger: Diabolik
The anti-hero you love. Mario Bava´s cult flick. Wonderful interior designs, sweet sixties.. On of my most-loved!
38
Inglorious Bastards (Quel maledetto treno blindato) (Deadly Mission) (Counterfeit Commandos) 1977,  R)
Inglorious Bastards (Quel maledetto treno blindato) (Deadly Mission) (Counterfeit Commandos)
classic!
39
Cosa avete fatto a Solange? (What Have They Done to Solange?)(The School That Couldn't Scream) 1972,  R)
40
Non si sevizia un paperino (Don't Torture a Duckling)(Don't Torture Donald Duck) 1972,  Unrated)
41
Maniac! 1980,  R)
42
Cradle of Fear 2000,  Unrated)
43
Inglourious Basterds 2009,  R)
44
Jackie Brown 1997,  R)
45
Death Proof 2007,  R)
Death Proof
yuck!
46
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
47
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
cult classic
48
The Last Boy Scout 1991,  R)
49
Winged Migration (Le Peuple Migrateur) 2003,  G)
Winged Migration (Le Peuple Migrateur)
So f°°king beautiful!
50
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
51
Giallo 2009,  R)
52
Elvira, Mistress of the Dark 1988,  PG-13)
53
Vixen! 1968,  R)
54
Up! 1976,  NC-17)
Up!
funny one!
55
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love)
Beautiful, elegant romance from Wong-Kar-Wai. Asian beauty.
56
2046 2004,  R)
57
The Wild Bunch 1969,  R)
The Wild Bunch
Just a few words: The masterpiece of great Sam Peckinpah. His great using of slow-motion, violence and original characters.. I simply love this flick.
58
Gattaca 1997,  PG-13)
59
Vanishing Point 1971,  R)
60
Convoy 1978,  PG)
Convoy
An another jewel from Sam Peckinpah, now from that funnier side of life. Perfectly managed mix of driving scenes, country music, a lot of social critique of late seventies (somehow reminding The Vanishing point to me), and by the way - one memorable bar fight scene, the truckers beating the s;;t out of the cops. Surprising end, you must see!
_One trivia: In the DEATH PROOF by Tarantino there was used the same duck figure on the engine bonnet like the "Rubber Duck" had on his trailer.
61
Bride of Chucky 1998,  R)
62
The Crow 1994,  R)
The Crow
Brandon 4ever! The movie and soundtracks will stay in my heart..
63
Donnie Darko 2001,  R)
64
Cross of Iron 1976,  R)
65
Howling III - The Marsupials 1987,  PG-13)
Howling III - The Marsupials
Scary? Funny? Anyway worthy to see, this came from Down-Under.
66
The Big Bird Cage (Women's Penitentiary II) 1972,  R)
The Big Bird Cage (Women's Penitentiary II)
WIP from good old seventies, sleaze, violence, some fun.. The best part - there is no political correctness shite at all !
67
Turkey Shoot (Escape 2000) 2008,  R)
Turkey Shoot (Escape 2000)
mondo weido extravaganza.
68
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West)
The classic, most famous western by Sergio Leone.. Big names, big budget, spaghetti western, This film is also responsible for my never-stopping, neverendig passion toward movies.
69
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
70
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
71
Sin City 2005,  R)
72
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
73
Django 1966,  Unrated)
74
Night of the Seagulls (La Noche de las gaviotas) 1975,  R)
75
The Birds 1963,  PG-13)
76
North by Northwest 1959,  Unrated)
77
Vertigo 1958,  PG)
78
Psycho 1960,  R)
79
Cape Fear 1962,  Unrated)
80
Lesbian Vampire Killers 2008,  R)
Lesbian Vampire Killers
:-)
81
Vampyres 1974,  R)
Vampyres
underrated piece of classic horror movies.
82
Bitter Moon 1992,  R)
83
Chungking Express 1994,  PG-13)
84
The Evil Dead 1981,  R)
85
Die Hard 1988,  R)
86
Dead Snow (Død snø) 2008,  Unrated)
87
The Thing 1982,  R)
The Thing
cult classic
88
Scarface 1983,  R)
89
No Country for Old Men 2007,  R)
90
High Noon 1952,  Unrated)
High Noon
Timeless classic.

A man's gotta do what a man's gotta do..
91
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
92
The Magnificent Seven 1960,  R)
93
Little Big Man 1970,  PG)
Little Big Man
A very good film. Western with the sense of humour
94
RocknRolla 2008,  R)
RocknRolla
Sex, Thugs and Rock ´n´ Roll. My favourite quote:
Archie says:
People ask the question... what's a RocknRolla? And I tell 'em - it's not about drums, drugs, and hospital drips, oh no. There's more there than that, my friend. We all like a bit of the good life - some the money, some the drugs, other the sex game, the glamour, or the fame. But a RocknRolla, oh, he's different. Why? Because a real RocknRolla wants the fucking lot.
Very funny, fast-paced film with a great actor performances, I really loved it!
95
Ghost World 2001,  R)
Ghost World
The underrated and fine teenage black comedy!
96
Rogue 2008,  R)
Rogue
The beginning of this flick looks like the national geographic documentary with shots of beautiful Australian landscape, then it comes to the serious stuff - a huge human eating crocodile.. Brilliant use of suspense, natural setting and character performances John Jarret (Wolf Creek) and Radha Mitchell (Silent Hill). "Ambhibious Jaws"! :)
97
Pan's Labyrinth 2006,  R)
98
Coraline 2009,  PG)
99
The Gods Must Be Crazy 1981,  PG)
100
Alice in Wonderland 2010,  PG)
Alice in Wonderland
better than expected..

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments