My Favorite Movies


  Labrynth's Rating My Rating
1
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
2
Lord of War 2005,  R)
3
Pulp Fiction 1994,  R)
4
Akira 1988,  R)
5
A Very Long Engagement 2004,  R)
6
Broken Saints ,  Unrated)
Broken Saints
Epic, inspiring, incisive and beautiful. Unforgettable.
7
American History X 1998,  R)
8
Dogma 1999,  R)
9
Fight Club 1999,  R)
10
The Fountain 2006,  PG-13)
The Fountain
Utterly fantastic... Aronofsky's best yet. If you watch it and aren't in the mood for something questioning and complex, then shut it off, because it won't be the whole experience.
11
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
The Life Aquatic with Steve Zissou
After seeing it repeatedly, it has become my favourite Wes Anderson movie.
12
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
Glorious!
13
The United States of Leland 2002,  R)
The United States of Leland
Gosling's performance is extraordinary in a movie which hurts in all the right places.
14
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
Beautiful renditions of The Beatles' songs and is the best musical I have ever seen.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments