Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  labelwhore85's Rating My Rating
1
The Green Mile 1999,  R)
2
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
3
Dangerous Liaisons 1988,  R)
4
The Libertine 2004,  R)
5
The Shawshank Redemption 1994,  R)
6
Dirty Pretty Things 2002,  R)
7
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
8
Bad Boy Bubby 1993,  Unrated)
9
American Psycho 2000,  R)
10
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
11
200 Cigarettes 1999,  R)
12
The Opposite of Sex 1998,  R)
13
Equilibrium 2002,  R)
14
Ali G Indahouse - The Movie 2004,  R)
15
Wild Things 1998,  R)
16
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
17
Schindler's List 1993,  R)
18
A History of Violence 2005,  R)
19
Cruel Intentions 1999,  R)
20
The Salton Sea 2002,  R)
21
Cats & Dogs 2001,  PG)
Cats & Dogs
This movie is hilarious, those cats are awesome!
22
One Perfect Day 2004,  Unrated)
23
Chocolat 2000,  PG-13)
24
Trainspotting 1996,  R)
25
Spun 2002,  R)
26
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
27
Being John Malkovich 1999,  R)
28
The Craft 1996,  R)
29
Insomnia 1997,  Unrated)
30
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
31
Mean Girls 2004,  PG-13)
32
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
33
Meet the Parents 2000,  PG-13)
34
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
35
Scary Movie 2000,  R)
36
Scary Movie 2 2001,  R)
Scary Movie 2
Funny as hell!
37
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
Scary Movie 3
Could've been better, some obscure 'scary' movie references... felt like I was watching a bit of a personal joke between the wayan brothers...
38
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
39
Date Movie 2006,  PG-13)
40
Wedding Crashers 2005,  R)
41
Be Cool 2005,  PG-13)
Be Cool
Vince Vaughn is HILARIOUS in this
42
Get Shorty 1995,  R)
43
Drop Dead Gorgeous 1999,  PG-13)
44
Dracula 2000 2000,  R)
Dracula 2000
Gerard Butler is gorgeous and enchanting as dracula, this film just has a mesmerising quality about it, not necessarily for storyline or concept... I just can't take my eyes off it when it's one.
45
You Got Served 2004,  PG-13)
You Got Served
Only like this movie for the dancing, in all honesty the story is trite and the acting leaves something to be desired
46
How High 2001,  R)
47
High School High 1996,  PG-13)
48
Confetti 2005,  R)
49
28 Days Later 2002,  R)
50
300 2007,  R)
51
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
52
A Clockwork Orange 1971,  R)
53
About a Boy 2002,  PG-13)
54
Accepted 2006,  PG-13)
55
American Beauty 1999,  R)
56
American History X 1998,  R)
57
Almost Famous 2000,  R)
58
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
59
Anger Management 2003,  PG-13)
60
Beerfest 2006,  R)
61
Beetlejuice 1988,  PG)
62
Big Fish 2004,  PG-13)
63
Billy Madison 1995,  PG-13)
64
Blades of Glory 2007,  PG-13)
65
Blood Diamond 2006,  R)
66
Blow 2001,  R)
67
Braveheart 1995,  R)
68
Casino 1995,  R)
69
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
70
Center Stage 2000,  PG-13)
71
Chicago 2002,  PG-13)
72
Children of Men 2006,  R)
73
City of Angels 1998,  PG-13)
74
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
75
Clerks 1994,  R)
76
Clerks II 2006,  R)
77
Clueless 1995,  PG-13)
78
Closer 2004,  R)
79
Collateral 2004,  R)
80
Constantine 2005,  R)
81
Disturbia 2007,  PG-13)
82
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
83
Dogma 1999,  R)
84
Donnie Darko 2001,  R)
85
Elf 2003,  PG)
86
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
87
Empire Records 1995,  PG-13)
88
Face/Off 1997,  R)
89
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
90
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
91
Fight Club 1999,  R)
92
Forrest Gump 1994,  PG-13)
93
Garden State 2004,  R)
94
Girl, Interrupted 1999,  R)
95
Gladiator 2000,  R)
96
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
97
GoodFellas 1990,  R)
98
Good Will Hunting 1997,  R)
99
Grandma's Boy 2006,  R)
Grandma's Boy
A truly entertaining movie... perhaps it's best to make sure that 'Grandma' isn't around when you watch this one... it's a little crude! LOL
100
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
101
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
102
High Fidelity 2000,  R)
103
Hitch 2005,  PG-13)
104
Honey 2003,  PG-13)
105
Hostel 2006,  R)
106
Hot Fuzz 2006,  R)
107
I Heart Huckabees 2004,  R)
108
Interview with the Vampire 1994,  R)
109
Jarhead 2005,  R)
110
Jackass - The Movie 2002,  R)
111
Jackass: Number Two 2006,  R)
112
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
113
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
114
Just Friends 2005,  PG-13)
115
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
116
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
117
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
Gotta love it - took forever to come out though, which was the painful part. LOL
118
King Arthur 2004,  PG-13)
119
Kingdom of Heaven 2005,  R)
120
Knocked Up 2007,  R)
121
Labyrinth 1986,  PG)
122
Liar Liar 1997,  PG-13)
123
Little Nicky 2000,  PG-13)
124
Lord of War 2005,  R)
125
Lost In Translation 2003,  R)
126
Love Actually 2003,  R)
127
Lucky Number Slevin 2006,  R)
128
Mallrats 1995,  R)
129
Man on Fire 2004,  R)
130
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
131
Memento 2000,  R)
132
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
133
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
134
Minority Report 2002,  PG-13)
135
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
136
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
137
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
138
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
139
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
140
Nacho Libre 2006,  PG)
141
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
142
National Treasure 2004,  PG)
143
Night at the Museum 2006,  PG)
144
Norbit 2007,  PG-13)
145
Notting Hill 1999,  PG-13)
146
Old School 2003,  R)
147
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
148
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
149
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
150
Pretty Woman 1990,  R)
151
Pride and Prejudice 2005,  PG)
152
Pulp Fiction 1994,  R)
153
Queen of the Damned 2002,  R)
154
Ray 2004,  PG-13)
155
Red Eye 2005,  PG-13)
156
Remember the Titans 2000,  PG)
157
Requiem for a Dream 2000,  R)
158
Road Trip 2000,  R)
159
Rounders 1998,  R)
160
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
161
Saving Private Ryan 1998,  R)
162
Saw 2004,  R)
163
Saw II 2005,  R)
164
Saw III 2006,  R)
165
Scarface 1983,  R)
166
School of Rock 2003,  PG-13)
167
Serendipity 2001,  PG-13)
168
Serenity 2005,  PG-13)
169
Shaun of the Dead 2004,  R)
170
Seven (Se7en) 1995,  R)
171
Shooter 2007,  R)
172
She's the Man 2006,  PG-13)
173
Signs 2002,  PG-13)
174
Silent Hill 2006,  R)
175
Sin City 2005,  R)
176
Sleepy Hollow 1999,  R)
177
Snatch 2001,  R)
178
Step Up 2006,  PG-13)
179
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
180
Superbad 2007,  R)
181
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
182
Team America - World Police 2004,  R)
183
Thank You For Smoking 2005,  R)
184
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
185
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
186
The Break-Up 2006,  PG-13)
187
The Breakfast Club 1985,  R)
188
The Butterfly Effect 2004,  R)
189
The Color Purple 1985,  PG-13)
190
The Crow 1994,  R)
191
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
192
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
193
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
194
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
Cool concept, decent storyline, great car scenes (as usual!) lol
195
The Godfather 1972,  R)
196
The Godfather, Part II 1974,  R)
197
The Godfather, Part III 1990,  R)
198
The Grudge 2004,  PG-13)
199
The Hills Have Eyes 2006,  R)
200
The Holiday 2006,  PG-13)
201
The Hot Chick 2002,  PG-13)
202
The Italian Job 2003,  PG-13)
203
The Lake House 2006,  PG)
204
The Longest Yard 2005,  PG-13)
205
The Mummy 1999,  PG-13)
206
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
207
The Notebook 2004,  PG-13)
208
The Pacifier 2005,  PG)
209
The Passion of the Christ 2004,  R)
210
The Prestige 2006,  PG-13)
211
The Pianist 2002,  R)
212
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
213
The Ring 2002,  PG-13)
214
The Ringer 2005,  PG-13)
215
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
216
The Shining 1980,  R)
217
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
218
The Transporter 2002,  PG-13)
219
The Truman Show 1998,  PG)
220
The Usual Suspects 1995,  R)
221
The Village 2004,  PG-13)
222
The Waterboy 1998,  PG-13)
223
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
224
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
225
The Wizard of Oz 1939,  G)
226
There's Something About Mary 1998,  R)
227
Thirteen 2002,  R)
228
Tommy Boy 1995,  PG-13)
229
Training Day 2001,  R)
230
Underworld 2003,  R)
231
Underworld: Evolution 2006,  R)
232
V for Vendetta 2006,  R)
233
Van Helsing 2004,  PG-13)
234
Vanilla Sky 2001,  R)
235
Walk the Line 2005,  PG-13)
236
We Were Soldiers 2002,  R)
237
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
238
White Chicks 2004,  PG-13)
239
Wild Hogs 2007,  PG-13)
240
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
241
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
242
Without A Paddle 2004,  PG-13)
243
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
244
XXX 2002,  PG-13)
245
Zoolander 2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments