Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  labellavita18's Rating My Rating
1
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
oh my god, soooo good
2
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
Memoirs of a Geisha
fantasticly acted and so beautiful (visually and storyline wise)
3
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
4
The Virgin Suicides 1999,  R)
The Virgin Suicides
so my favourite
5
C.R.A.Z.Y. (Crazy) 2005,  R)
6
Elizabethtown 2005,  PG-13)
7
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
looove
8
Red Eye 2005,  PG-13)
9
The Constant Gardener 2005,  R)
The Constant Gardener
omg so good
10
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
omg, so flippin hilarious
11
Bring It On 2000,  PG-13)
Bring It On
seen it 14 times, still don't get tired of it
12
Rent 2005,  PG-13)
13
Grease 1978,  PG)
14
The Outsiders 1983,  PG)
The Outsiders
classic
15
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
16
Pretty Woman 1990,  R)
17
Life as a House 2001,  R)
18
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
19
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
20
(500) Days of Summer 2009,  PG-13)
(500) Days of Summer
favourite favourite favourite favourite favourite.
21
Defiance 2008,  R)
22
Hans Christian Andersen 1952,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments