Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  la110291's Rating My Rating
1
La tigre e la neve (The Tiger and the Snow) 2005,  Unrated)
La tigre e la neve (The Tiger and the Snow)
Need some positivism?? Watch this movie!!!!
2
Cast Away 2000,  PG-13)
3
Fateless 2005,  R)
Fateless
Unique movie about concentration camps... One of the best Holocaust movies ever made, in my opinion
4
Crash 2005,  R)
5
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu)
Superb director of fotography. Truly Zhang Yimou's masterpiece







Scenary and folography... astonishing!!!
6
Downfall (Der Untergang) 2004,  R)
Downfall (Der Untergang)
Best WWII movie ever made.
7
Forrest Gump 1994,  PG-13)
8
No Man's Land 2001,  R)
9
Das Wunder von Bern (The Miracle of Bern) 2003,  Unrated)
10
Shrek 2001,  PG)
11
Fiddler on the Roof 1971,  G)
12
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
13
Grease 1978,  PG)
14
Legends of the Fall 1994,  R)
15
Meet Bill 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments