Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  L4OJ's Rating My Rating
1
Enchanted 2007,  PG)
Enchanted
Beautiful.







Disney classic, better than the rest of Disney's past.
2
Freedom Writers 2007,  PG-13)
3
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
4
V for Vendetta 2006,  R)
5
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
6
Mona Lisa Smile 2003,  PG-13)
7
Dead Poets Society 1989,  PG)
8
The Butterfly Effect 2004,  R)
9
Flightplan 2005,  PG-13)
10
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
11
Notting Hill 1999,  PG-13)
12
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
13
Beowulf 2007,  PG-13)
14
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
15
Pride and Prejudice 2005,  PG)
16
Intolerable Cruelty 2003,  PG-13)
17
American Gangster 2007,  R)
18
Head of State 2003,  PG-13)
19
National Treasure 2004,  PG)
20
Teenage Mutant Ninja Turtles III 1993,  PG)
21
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Inspirational and ever a life I want to live even if I am not a girl
22
Lara Croft - Tomb Raider 2001,  PG-13)
23
Minority Report 2002,  PG-13)
24
The Matrix Revolutions 2003,  R)
25
The Terminal 2004,  PG-13)
26
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
27
Aladdin 1992,  G)
28
Ghost Rider 2007,  PG-13)
29
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Tempting and sad
30
Time Changer 2002,  PG)
Time Changer
"Said who," "Who do you think you are." You cannot teach the teachings of Christ apart from the Christ of the teachings. First, morals were taken from movies in the 1930's, then He was taken out of schools in the 1960's and now we thinkwe have the freedom of doing anything because most of us rely on Evolution or in an anti-God. "Jesus is coming." "You must see for yourself what happens in the future." 2002. Satan is not merely opposed to morals but to the Christ behind those morals because without Christ morals will eventually compromise and fall. Grace Bible Seminary. Focus on Christ. Good movie.
31
TMNT 2007,  PG)
TMNT
They are like me because they fight with their siblings and others, as have I, but they learned to get past that

as should I.
32
Finding Neverland 2004,  PG)
33
Fight Club: Members Only 2006,  Unrated)
34
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
35
Megiddo: Omega Code 2 2001,  PG-13)
36
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
37
Newsies 1992,  PG)
38
The Last Samurai 2003,  R)
39
Mighty Morphin Power Rangers - The Movie 1995,  PG)
40
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Good daring and it is amazing
41
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Real stuff almost
42
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
43
What Women Want 2000,  PG-13)
44
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze 1991,  PG)
45
The Omega Code 1999,  PG-13)
46
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
47
Hook 1991,  PG)
48
The Passion of the Christ 2004,  R)
49
The Matrix Reloaded 2003,  R)
50
Uptown Girls 2003,  PG-13)
51
Superman Returns 2006,  PG-13)
52
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
Austin Powers: International Man of Mystery
ya
53
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
54
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
55
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
56
Charlotte's Web 2006,  G)
57
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
58
Cast Away 2000,  PG-13)
59
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
60
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
61
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
62
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
63
Flushed Away 2006,  PG)
64
Cars 2006,  G)
65
Police Academy 2 - Their First Assignment 1985,  PG-13)
66
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
good good
67
Police Academy 5 - Assignment Miami Beach 1988,  PG)
68
Apocalypto 2006,  R)
69
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Realistic if possible. I am like Spidey, too
70
The Prestige 2006,  PG-13)
71
Police Academy 4 - Citizens on Patrol 1987,  PG)
72
Batman Returns 1992,  PG-13)
73
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
74
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
Good plot
75
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
76
Look Who's Talking 1989,  PG-13)
77
Happily N'ever After 2006,  PG)
78
Rat Race 2001,  PG-13)
79
Police Academy 1984,  R)
80
Airplane! 1980,  PG)
81
Batman Forever 1995,  PG-13)
82
Ghostbusters 1984,  PG)
83
The Ghost and the Darkness 1996,  R)
84
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
Ever After: A Cinderella Story
ya
85
The Lion King 1994,  G)
86
Dr. Dolittle 3 2006,  PG)
87
Peter Pan 1953,  G)
88
Ghostbusters 2 1989,  PG)
89
Happily Ever After 1993,  G)
90
Cinderella Man 2005,  PG-13)
91
Police Academy 7: Mission to Moscow 1994,  PG)
92
Police Academy 6 - City Under Siege 1989,  PG)
93
The Dark Knight 2008,  PG-13)
94
Batman & Robin 1997,  PG-13)
95
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
tough but real
96
End of the Spear 2005,  PG-13)
97
The Patriot 2000,  R)
98
Eraser 1996,  R)
99
3:10 to Yuma 2007,  R)
100
Signs 2002,  PG-13)
101
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
102
The Lion King 2 - Simba's Pride 1998,  G)
103
The Lion King 1 1/2 2004,  G)
104
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
fast and true
105
The Island 2005,  PG-13)
106
Stay Hungry 1976,  R)
107
Spice World 1997,  PG)
108
You've Got Mail 1998,  PG)
109
Jingle All the Way 1996,  PG)
110
Troy 2004,  R)
111
Shark Tale 2004,  PG)
Shark Tale
ha
112
The Nativity Story 2006,  PG)
113
Kingdom of Heaven 2005,  R)
114
Snakes on a Plane 2006,  R)
Snakes on a Plane
ah
115
End of Days 1999,  R)
116
XXX 2002,  PG-13)
117
Sky Captain and the World of Tomorrow 2004,  PG)
118
The Legend of Zorro 2005,  PG)
119
Taking Lives 2004,  R)
120
The Guardian 2006,  PG-13)
121
A Mighty Heart 2007,  R)
122
Richie Rich 1994,  PG)
123
The Singing Detective 2003,  R)
124
Kung Fu Panda 2008,  PG)
125
Jumper 2008,  PG-13)
126
Beverly Hills Ninja 1997,  PG-13)
127
The Man 2005,  PG-13)
128
The Messenger: The Story of Joan of Arc 1999,  R)
129
The Good Shepherd 2006,  R)
130
Freedomland 2006,  R)
131
The New World 2005,  PG-13)
132
Leonard Cohen: I'm Your Man 2005,  PG-13)
133
Home Alone 1990,  PG)
134
Ella Enchanted 2004,  PG)
135
We Were Soldiers 2002,  R)
136
Seven Brides for Seven Brothers 1954,  G)
137
The Little Mermaid II - Return to the Sea 2000,  G)
138
Turbo: A Power Rangers Movie 1997,  PG)
139
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
140
Fools Rush In 1997,  PG-13)
141
Miss Potter 2006,  PG)
142
Resurrecting the Champ 2007,  PG-13)
143
Alexander 2004,  R)
144
The Greatest Story Ever Told 1965,  G)
145
Changeling 2008,  R)
146
The Golden Compass 2007,  PG-13)
147
Dragonheart 1986,  PG-13)
148
Waterworld 1995,  PG-13)
149
Carman: the Champion 2001,  PG-13)
150
Matchstick Men 2003,  PG-13)
151
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
152
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
153
Legally Blonde 2001,  PG-13)
154
Material Girls 2006,  PG)
155
Star Wars: Clone Wars - Volume 2 2005,  G)
156
Thunderbirds 2004,  PG)
157
Star Trek 2009,  PG-13)
158
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
159
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
160
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
161
Star Trek Generations 1994,  PG)
162
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
163
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
164
Hick Trek - The Moovie 2000,  Unrated)
165
Star Trek: The Motion Picture 1979,  G)
166
License to Wed 2007,  PG-13)
167
Just Married 2003,  PG-13)
168
Along Came Polly 2004,  PG-13)
169
Saw II 2005,  R)
Saw II
Ahh but in the minds of many
170
Saw IV 2007,  R)
171
Manson Family Movies 1984,  Unrated)
172
Monsters, Inc. 2001,  G)
173
Ratatouille 2007,  G)
174
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
huh
175
High School Musical 3: Senior Year 2008,  G)
176
High School Musical 2 2007,  G)
177
Ice Princess 2005,  G)
178
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement 2004,  G)
The Princess Diaries 2 - Royal Engagement
convincing
179
The Prince and Me 2 2005,  PG)
180
The Princess Diaries 2001,  G)
181
The Sandlot 3: Heading Home 2007,  PG)
182
The Sandlot 2 2005,  PG)
183
The Sandlot 1993,  PG)
184
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
185
The Librarian: Return to King Solomon's Mines 2006,  Unrated)
186
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
187
The Phantom 1996,  PG)
188
The Rocketeer 1991,  PG)
189
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
190
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
191
Gandhi 1982,  PG)
192
August Rush 2007,  PG)
193
Night at the Museum 2006,  PG)
194
Madagascar 2005,  PG)
195
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
196
Rain Man 1988,  R)
197
I Am Sam 2001,  PG-13)
198
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Chocolate to life
199
Gone With the Wind 1939,  G)
200
The Sound of Music 1965,  G)
201
Brother Bear 2003,  G)
202
The Magic Roundabout (Doogal) 2005,  Unrated)
203
Ice Age 2002,  PG)
204
Winnie the Pooh - A Very Merry Pooh Year 2008,  G)
205
Winnie the Pooh - Frankenpooh and Spookable Pooh 2000,  G)
206
The Book of Pooh - Stories From the Heart 2001,  Unrated)
207
A Bear Named Winnie 2004,  PG)
208
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
209
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
210
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
211
Con Air 1997,  R)
212
World Trade Center 2006,  PG-13)
213
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
interesting
214
The Rock 1996,  R)
215
Ghost 1990,  PG-13)
216
Dragonfly 2002,  PG-13)
217
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
218
The Others 2001,  PG-13)
219
The Usual Suspects 1995,  R)
220
The Messengers 2007,  PG-13)
221
City of Angels 1998,  PG-13)
222
Speed 1994,  R)
Speed
Tom Cruiz like
223
Speed 2 - Cruise Control 1997,  PG-13)
224
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
225
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
Daring story to the point that made me think
226
Evan Almighty 2007,  PG)
227
Because I Said So 2007,  PG-13)
228
The Amateurs ,  R)
229
My Super Ex-Girlfriend 2006,  PG-13)
230
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
231
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
232
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007,  PG)
233
Rise: Blood Hunter 2006,  R)
234
Hannah Montana/Miley Cyrus: Best of Both Worlds Concert Tour 2008,  G)
235
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
236
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
237
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
238
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
239
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
I am Harry
240
Spartan 2004,  R)
241
Halloween - Resurrection 2002,  R)
242
My Little Eye 2002,  R)
243
Cube 1997,  R)
244
Hellraiser 1987,  R)
245
Lord of Illusions 1995,  R)
246
Nightbreed 1990,  R)
247
Fire With Fire 1986,  PG-13)
248
The Work of Director Mark Romanek 2005,  Unrated)
249
Miss Cast Away 2005,  Unrated)
250
Ghosts 1997,  Unrated)
251
Michael Jackson - Moonwalker 1988,  G)
252
Captain EO 1985,  Unrated)
253
Thriller 1983,  Unrated)
254
The Wiz 1978,  G)
255
Popeye 1980,  PG)
256
Norma Jean and Marilyn 1996,  R)
257
At First Sight 1999,  PG-13)
258
Mighty Aphrodite 1995,  R)
259
Taxi Driver 1976,  R)
260
Pulp Fiction 1994,  R)
261
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
262
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
263
Resident Evil 2002,  R)
264
Terminal Velocity 1994,  PG-13)
265
Underworld: Evolution 2006,  R)
266
Valkyrie 2008,  PG-13)
267
Notes on a Scandal 2006,  R)
268
Zoolander 2001,  PG-13)
269
Ultraviolet 2006,  PG-13)
270
Grindhouse 2007,  R)
271
Home of the Brave 2006,  R)
272
Black Snake Moan 2007,  R)
273
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy 2004,  Unrated)
274
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
275
The Stars of Star Wars: Interviews from the Cast 1999,  Unrated)
276
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
277
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
Love the didea
278
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
279
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
280
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Long, made me cry
281
The Lord of the Rings 1978,  PG)
282
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
283
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker) 2006,  PG)
284
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
Wild
285
Transformers 2007,  PG-13)
286
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
287
Stardust 2007,  PG-13)
288
The Lion, the Witch, & the Wardrobe (TV SHOW) ,  G)
289
Chronicling Narnia: The C.S Lewis Story 2005,  Unrated)
290
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Deep meaning to it. Lucy is lovable
291
The Private Eyes 1980,  PG)
292
Sydney White 2007,  PG-13)
293
Mean Girls 2004,  PG-13)
Mean Girls
ahhh but good heart in a way
294
She's All That 1999,  PG-13)
295
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
Never Been Kissed
yes
296
Serendipity 2001,  PG-13)
297
I, Robot 2004,  PG-13)
298
The Lake House 2006,  PG)
299
Black Christmas 2006,  R)
300
Final Destination 3 2006,  R)
301
Cats: The Musical 1998,  G)
302
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
303
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
304
Pleasantville 1998,  PG-13)
305
Spymate 2003,  PG)
306
The Karate Dog 2004,  PG)
307
Royal Kill 2009,  PG-13)
308
18 Fingers of Death 2006,  PG-13)
309
The Number One Girl 2005,  R)
310
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
311
Blades of Glory 2007,  PG-13)
312
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
Meet The Fockers
daring
313
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
inspirational but wrong end
314
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
Disturbing despite Adam
315
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
sad nose in your face
316
Barnyard: The Original Party Animals 2006,  PG)
317
Atonement 2007,  R)
318
Hitman 2007,  R)
319
Fred Claus 2007,  PG)
320
The Mist 2007,  R)
321
This Christmas 2007,  PG-13)
322
Bee Movie 2007,  PG)
323
Comedian 2002,  R)
324
I Think I Love My Wife 2007,  R)
325
She's the Man 2006,  PG-13)
326
Osmosis Jones 2001,  PG)
327
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
328
The Aristocrats 2005,  Unrated)
329
Chris Rock: Never Scared 2004,  Unrated)
330
Pride 2007,  PG)
331
Guess Who 2005,  PG-13)
332
Lil Pimp 2003,  R)
333
Mr. 3000 2004,  PG-13)
334
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
335
Bad Santa 2003,  R)
336
Bad Company 2002,  PG-13)
337
30 Days of Night 2007,  R)
338
17 Again 2009,  PG-13)
339
The Forbidden Kingdom 2008,  PG-13)
340
Bo bui gai wak (Rob-B-Hood) (Robin-B-Hood) 2006,  Unrated)
341
The Pacifier 2005,  PG)
342
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
343
Big Momma's House 2 2006,  PG-13)
344
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
345
The Waterboy 1998,  PG-13)
346
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
347
The Italian Job 2003,  PG-13)
348
For Richer or Poorer 1997,  PG-13)
349
The Untouchables 1987,  R)
350
The Godfather, Part III 1990,  R)
351
Reservoir Dogs 1992,  R)
352
A History of Violence 2005,  R)
353
Road to Perdition 2002,  R)
354
Mindhunters 2005,  R)
355
Deep Blue Sea 1999,  R)
356
Jaws 3 1983,  PG)
357
Jaws 2 1978,  PG)
358
Jaws 1975,  PG)
359
Jaws 4 - The Revenge 1987,  PG-13)
360
Johnny English 2003,  PG)
361
12 Days of Terror 2004,  PG-13)
362
The Skateboard Kid 1993,  PG)
363
Stealing Christmas 2003,  Unrated)
364
The Pink Panther 2006,  PG)
365
The Revenge of the Pink Panther 1978,  PG)
366
Cheaper by the Dozen 2003,  PG)
367
Cheaper by the Dozen 2 2005,  PG)
368
Lost In Translation 2003,  R)
369
Spy Kids 3-D - Game Over 2003,  PG)
370
Are We Done Yet? 2007,  PG)
371
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) 1995,  G)
372
Hairspray 2007,  PG)
373
Mr. Bean's Holiday 2007,  G)
374
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
375
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
376
Get Smart 2008,  PG-13)
377
Keeping Mum 2005,  R)
378
The Kentucky Fried Movie 1977,  R)
379
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear 1991,  PG-13)
380
The Cable Guy 1996,  PG-13)
381
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
382
Kung Pow! Enter the Fist 2002,  PG-13)
383
Loose Shoes 1980,  R)
384
Get Well Soon 2001,  R)
385
Police Academy 3 - Back in Training 1986,  PG)
386
Catwoman 2004,  PG-13)
387
Norbit 2007,  PG-13)
388
Hellboy 2004,  PG-13)
389
Elephant Parts 1981,  Unrated)
390
Spider-Plant Man 2005,  Unrated)
391
The Runner 1999,  R)
392
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
true but wait for some real love first in the love way
393
300 2007,  R)
300
Compelling
394
Fight Club 1999,  R)
395
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
I don't like this as much
396
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
397
The Departed 2006,  R)
398
Shrek 2001,  PG)
399
Grease 1978,  PG)
400
Donnie Darko 2001,  R)
Donnie Darko
daring yet too friendly if ghosts it be
401
Old School 2003,  R)
402
The Shawshank Redemption 1994,  R)
403
Sin City 2005,  R)
Sin City
yea
404
The Godfather 1972,  R)
405
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
expected but of flirt
406
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Man like
407
Little Miss Sunshine 2006,  R)
408
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
daring and quite teenager
409
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
maybe love
410
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
411
Office Space 1999,  R)
412
Saving Private Ryan 1998,  R)
413
American History X 1998,  R)
414
GoodFellas 1990,  R)
415
Remember the Titans 2000,  PG)
416
The Breakfast Club 1985,  R)
417
Step Up 2006,  PG-13)
418
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
419
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Encouraging if girl
420
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
421
My Girl 1991,  PG)
My Girl
yes
422
Epic Movie 2007,  PG-13)
423
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
family warmth
424
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
funny
425
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
traditional
426
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
memorable
427
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
Cinderella is nice
428
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
Save the Last Dance
Dancing is great and so is good looking people
429
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
Lots of stress
430
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
Daring ring
431
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
in my head sometimes
432
School of Rock 2003,  PG-13)
School of Rock
daring
433
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
Interesting and attracting in a twin way
434
There's Something About Mary 1998,  R)
There's Something About Mary
Funny yet heartbreaking
435
American Pie 1999,  R)
American Pie
Typical pie
436
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
Silly but an opening eye
437
Rocky 1976,  PG)
Rocky
In a heart beat
438
Fantastic Four 2005,  PG-13)
439
Awake 2007,  R)
440
Beauty and the Beast - The Enchanted Christmas 1998,  G)
441
Alvin and the Chipmunks 2007,  PG)
442
Cats & Dogs 2001,  PG)
443
Babe 1995,  G)
444
The Astronaut Farmer 2007,  PG)
445
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
446
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Romantic by many
447
I Am Legend 2007,  PG-13)
448
Charlie Wilson's War 2007,  R)
449
Confessions of a Dangerous Mind 2002,  R)
450
Burn After Reading 2008,  R)
451
The Good German 2006,  R)
452
Flags of Our Fathers 2006,  R)
453
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
454
Juno 2007,  PG-13)
455
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
Real life. Pathetic. Funny. It turns out better. Ackward pauses are displayed because that is life.
456
The Benchwarmers 2006,  PG-13)
457
Robots 2005,  PG)
458
Things We Lost in the Fire 2007,  R)
459
The Mask 1994,  PG-13)
460
Bedtime Stories 2008,  PG)
461
You Don't Mess with the Zohan 2008,  PG-13)
462
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
463
Plump Fiction 1998,  R)
464
Reign Over Me 2007,  R)
465
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007,  PG-13)
466
Grandma's Boy 2006,  R)
467
Deuce Bigalow: European Gigolo 2005,  R)
468
Spanglish 2004,  PG-13)
469
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
Truly an epic that he cares so much like real love
470
A Little Trip to Heaven 2005,  R)
471
American Dreamz 2002,  PG-13)
472
About a Boy 2002,  PG-13)
About a Boy
yes
473
The Break-Up 2006,  PG-13)
474
Romancing the Stone 1984,  PG)
475
Stephen King's Cat's Eye 1985,  PG-13)
476
1408 2007,  PG-13)
477
Stephen King's The Shining (MINI-SERIES) 2003,  Unrated)
478
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause 2002,  G)
479
The Polar Express 2004,  G)
480
A League of Their Own 1992,  PG)
481
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
482
The Master of Disguise 2002,  PG)
483
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
Austin Powers in Goldmember
Good in humor and full of life of Austin
484
The Fighting Temptations 2003,  PG-13)
485
Dreamgirls 2006,  PG-13)
486
Selena 1997,  PG)
487
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
488
10,000 B.C. 2008,  PG-13)
489
Quest for Fire 1982,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments