My Favorite Movies


  kylieann90's Rating My Rating
1
Stand by Me 1986,  R)
2
I Love You to Death 1990,  R)
3
My Own Private Idaho 1991,  R)
4
Finding Neverland 2004,  PG)
5
Love Actually 2003,  R)
6
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
7
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
8
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
9
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
10
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
11
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
12
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
13
Brokeback Mountain 2005,  R)
14
Step Up 2006,  PG-13)
15
Fever Pitch (The Perfect Catch) 2005,  PG-13)
16
Billy Madison 1995,  PG-13)
17
Billy Elliot 2001,  R)
18
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
19
The Ringer 2005,  PG-13)
20
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
21
Donnie Darko 2001,  R)
22
Finding Nemo 2003,  G)
23
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
24
Braveheart 1995,  R)
25
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
26
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
27
The Longest Yard 2005,  PG-13)
28
Pride and Prejudice 2005,  PG)
29
Peter Pan 2003,  PG)
30
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
31
My Girl 1991,  PG)
32
Mighty Joe Young 1998,  PG)
33
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
34
Knight's Tale ,  PG-13)
35
King Arthur 2004,  PG-13)
36
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
37
Ice Age 2002,  PG)
38
Jumanji 1995,  PG)
39
Hocus Pocus 1993,  PG)
40
Groundhog Day 1993,  PG)
41
Grease 1978,  PG)
42
Elizabethtown 2005,  PG-13)
43
Dr. Seuss - The Cat in the Hat 2003,  PG)
44
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
45
Days of Thunder 1990,  PG-13)
46
A Fish Called Wanda 1988,  R)
47
About a Boy 2002,  PG-13)
48
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
49
Practical Magic 1998,  PG-13)
50
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
51
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
52
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
53
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
54
Little Nicky 2000,  PG-13)
55
Lilo & Stitch 2003,  G)
56
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003,  PG-13)
57
Legally Blonde 2001,  PG-13)
58
Kingdom of Heaven 2005,  R)
59
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
60
Footloose 1984,  PG)
61
Evolution 2001,  PG-13)
62
Dragonheart 1986,  PG-13)
63
Chicago 2002,  PG-13)
64
Can't Hardly Wait 1998,  PG-13)
65
Bubble Boy 2001,  PG-13)
66
Bowfinger 1999,  PG-13)
67
Bend It Like Beckham 2002,  PG-13)
68
Beaches 1988,  PG-13)
69
A Simple Wish 1997,  PG)
70
Air Bud 1997,  PG)
71
40 Days and 40 Nights 2002,  R)
72
50 First Dates 2004,  PG-13)
73
Almost Famous 2000,  R)
74
Yanks 1979,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments