My Favorite Movies


  kylanquick's Rating My Rating
1
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
One of the best westerns. Saw it when I was 5 years old and loved it ever since.
2
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pił) 1965,  R)
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pił)
Yet again saw all the man with no name series when I was kid and loved them all as if they were my children.
3
Laura 1944,  Unrated)
Laura
One of my all time favorite Film Noir. Enough said.
4
Out of the Past 1947,  Unrated)
Out of the Past
Kirk Douglas is the mad note!
5
D.O.A. 1949,  Unrated)
D.O.A.
Why the fuck did they make a movie called "Crank" that was based off of this epic hard boiled Noir. Thats like pissin' on the bible if ya ask me.
6
The Narrow Margin 1952,  Unrated)
The Narrow Margin
Twists all the way until the very end.
7
Dillinger 2000,  Unrated)
8
La Dolce Vita 1960,  Unrated)
La Dolce Vita
My life is a Fillini movie.
9
Chinatown 1974,  R)
Chinatown
Jack is back trying to figure out who done it, another good one in my book.
10
Six-String Samurai 1998,  PG-13)
Six-String Samurai
Dude, you got the Red Elvis' for the full sound track what else can you ask for?
11
U Turn 1997,  R)
U Turn
Spicolli missing his fingers on his right hand, and rockabilly Juaquin Pheonix being an asshole. Good times
12
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Stage buisness could'nt be better. I literally cried when MR. BLONDE died.
13
The Toxic Avenger 1985,  R)
The Toxic Avenger
Little kids getting hit and their heads being ran over by cars.

PRICELESS...
14
I Spit on Your Grave (Day of the Woman) 1977,  R)
I Spit on Your Grave (Day of the Woman)
First exploitation that made me squirm. Well Cannibal Ferox did it to me to, I aint gonna lie to ya.
15
Dolemite 1975,  R)
Dolemite
Rudy Ray Moore is my name and fucking up mother fuckers is my game! Goddbless the poor mans version of Shaft.
16
Tromeo and Juliet 1996,  R)
Tromeo and Juliet
And I got my rub on tattoos from the anniversary
box set to prove it.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments