Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  kyc07's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
2
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
4
The Notebook 2004,  PG-13)
5
Naruto the Movie - NCM Event ,  Unrated)
6
Naruto Movie 2: Gekijyouban Naruto daigekitotsu! Maboroshi no chiteiiseki dattebayo! 2005,  Unrated)
7
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (Gekijô-ban Naruto: Daikatsugeki!) 2004,  Unrated)
8
It's All About Love 2005,  R)
9
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
10
Saw 2004,  R)
11
Saw II 2005,  R)
12
Saw III 2006,  R)
13
Saw IV 2007,  R)
14
The Godfather 1972,  R)
15
The Godfather, Part II 1974,  R)
16
The Godfather, Part III 1990,  R)
17
Gladiator 2000,  R)
18
Braveheart 1995,  R)
19
The Patriot 2000,  R)
20
The Passion of the Christ 2004,  R)
21
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
22
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
23
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
24
Happy Feet 2006,  PG)
25
Pretty Woman 1990,  R)
26
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
27
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
28
Ratatouille 2007,  G)
29
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
30
Finding Nemo 2003,  G)
31
Forrest Gump 1994,  PG-13)
32
Crazy/ Beautiful 2001,  PG-13)
33
The Gods Must Be Crazy 1981,  PG)
34
The Last of the Mohicans 1992,  R)
35
The Last Samurai 2003,  R)
36
Dance with Me 1998,  PG)
37
Shall We Dance 2004,  PG-13)
38
Unfaithful 2002,  R)
39
50 First Dates 2004,  PG-13)
40
The Longest Yard 2005,  PG-13)
41
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
42
Speed 1994,  R)
43
The Matrix 1999,  R)
44
The Matrix Reloaded 2003,  R)
45
The Matrix Revolutions 2003,  R)
46
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
47
Curious George 2006,  G)
48
Duplex (Our House) 2003,  PG-13)
49
Charlie's Angels - Full Throttle 2003,  PG-13)
50
Charlie's Angels 2000,  PG-13)
51
Confessions of a Dangerous Mind 2002,  R)
52
Riding in Cars with Boys 2001,  PG-13)
53
Cars 2006,  G)
54
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
55
Mad Love 1995,  PG-13)
56
Scream 1996,  R)
57
Kunsten å tenke negativt (The Art of Negative Thinking) 2007,  Unrated)
58
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
59
We Were Soldiers 2002,  R)
60
Lethal Weapon 1987,  R)
61
Lethal Weapon 2 1989,  R)
62
Lethal Weapon 3 1992,  R)
63
Lethal Weapon 4 1998,  R)
64
Conspiracy Theory 1997,  R)
65
Pocahontas 1996,  G)
66
Pocahontas II - Journey to a New World 1998,  Unrated)
67
Maverick 1994,  PG)
68
The Man Without a Face 1993,  PG-13)
69
Forever Young 1992,  PG)
70
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
71
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
72
Ocean's Thirteen 2007,  PG-13)
73
88 Minutes 2007,  R)
74
Gigli 2003,  R)
75
Two For the Money 2005,  R)
76
The Recruit 2003,  PG-13)
77
Simone (S1m0ne) 2003,  PG-13)
78
Insomnia 2002,  R)
79
Any Given Sunday 1999,  R)
80
Scent of a Woman 1992,  R)
81
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
82
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
83
National Treasure 2004,  PG)
84
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
85
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
86
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
87
Runaway Bride 1999,  PG)
88
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
89
Finding Neverland 2004,  PG)
90
Secret Window 2004,  PG-13)
91
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
92
From Hell 2001,  R)
93
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
94
Blow 2001,  R)
95
Before Night Falls 2001,  R)
96
Sleepy Hollow 1999,  R)
97
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
98
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
99
License to Wed 2007,  PG-13)
100
License to Kill 1984,  PG-13)
101
Night at the Museum 2006,  PG)
102
Man of the Year 2006,  PG)
103
Robots 2005,  PG)
104
The Final Cut 2004,  PG-13)
105
Bicentennial Man 1999,  PG)
106
Jakob the Liar 1999,  PG-13)
107
Good Will Hunting 1997,  R)
108
Flubber 1997,  PG)
109
The Birdcage 1996,  R)
110
Nine Months 1995,  PG-13)
111
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
112
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
113
Toys 1992,  PG-13)
114
Aladdin and the King of Thieves 1999,  G)
115
Cadillac Man 1990,  R)
116
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
117
40 Days and 40 Nights 2002,  R)
118
Around the World in 80 Days 2004,  PG)
119
The Order 2002,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments