My Favorite Movies


  kyambati's Rating My Rating
1
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Great acting, great storyline, great charecters,great violence & gore.Ridley Scott should have won an oscar for this and yes....I was entertained!
2
Troy 2004,  R)
Troy
beautiful story of troy brought to life with charecters that have "life".loved the slashing but the dialogue did it for me
3
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
The Man in the Iron Mask
Stunning story, "all for one & one for all" Great acting
4
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
awesome ridley scott directed epic...bloom is fantastic but the story was what moved me...brilliant stuff
5
Scream 1996,  R)
6
Shooter 2007,  R)
Shooter
i give this 5 stars because it was a one of the best thrillers i have seen in a long time with a well written & directed + choreographed storyline.great action, loved the conspiracy & the sniping!
7
Lord of War 2005,  R)
Lord of War
A very cool movie. Smart, Ingenious, thought provoking & intelligent. Perfect in every aspect of film making...A MUST SEE
8
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Superb film, epic battles, epic storyline, special effects out of middle earth, great music, non stop action & thrills. Deserved every Oscar
9
Hero 2002,  PG-13)
Hero
a masterpiece in cinematography, GREAT VISUALS
10
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
a stunning film, really gives one hope at the end...will smith's best performance....outstandin really...saw it 4 times
11
The Godfather 1972,  R)
12
The Godfather, Part II 1974,  R)
13
Casino 1995,  R)
Casino
A Stunning cast, awesome performances, great mafia feel to it. An instant classic
14
Showgirls 1995,  NC-17)
Showgirls
great storyline, Verhoeven directs it beautifully, doesn't let the movie about nudity but great acting & direction
15
Basic Instinct 1992,  R)
Basic Instinct
spectacular thriller, twisted & very very sexy. i felt seduced while watching this
16
Desperado 1995,  R)
17
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
one of the greatest sci-fi movies ever...stunning stuff, original action...really groundbreaking movie
18
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
STUNNING..THE BEST SCI-FI ACTION MOVIE EVER. Keanu reaves looks his best, Hugo Weaving's performance is among the best & the action is out of this world.
19
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
Great Sci-gi ending to the trilogy, bogus action ending though...Great movie though
20
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
EXCELLENT....intelligent super
21
Training Day 2001,  R)
22
The Jackal 1997,  R)
The Jackal
wow...smart remake
23
Chocolat 2000,  PG-13)
Chocolat
utterly beautiful...watch this film with a box of chocolates coz it will make you want some/if you don't like chocolate
24
The Last Samurai 2003,  R)
The Last Samurai
great story, great direction, great acting but they lied about how tom cruise's charewcter became a samurai...THAT TAKES YEARS...longer than implied in the movie...but great film all the way!
25
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
26
Fracture 2007,  R)
Fracture
Absolutely stunning. a movie filled with intelligence, cunning & charm. Anthony Hopkins & Ryan Gosling's' performances are just STUNNING. He will entertain you at every scene. One of the best intelligent thrillers to come in a long time. A MUST WATCH!
27
Live Free or Die Hard 2007,  PG-13)
Live Free or Die Hard
the best action movie I have seen in 2007. Brilliant, funny & action packed. Willis is great. loved the action & the storyline. this movie really set the standard for action movies...can't wait to see what the bourne ultimatum will do to match...A STUNNING STUNNING FILM. Never a dull moment...in the words off John McLane, "Yipee Ka.....
28
The Last King of Scotland 2006,  R)
The Last King of Scotland
stunning...forest whitaker deserved that oscar...his performance is just amazing....a great film
29
Mr. Brooks 2007,  R)
Mr. Brooks
brilliant, awesome, stunning. I would give this movie a couple of oscars. 2 would go to Dane Cook & William Hurt for Best supporting actors. Kevin Costner would get the best actor. Awesome intelligent thriller. Really great. Danielle Panabaker & Demi Moore are also give stunning performances, really helped to flesh out Mr. Brooks
30
The Pianist 2002,  R)
The Pianist
Utterly moving, Roman Polanski is an artist. Beautiful film about tragedy & survival. A MUST SEE. Loved the film
31
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
funny & very violent. a must see
32
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
one of the greatest swashbucklers in a long time...very funny, very thrilling, very action packed...johnny Depp's charecter (captain jack sparrow) was one of the best fleshed out charecters i have seen in a long time
33
American Gangster 2007,  R)
American Gangster
Awesome story, a true gangster, links with the mob, military, police, judiciary....very very realistic. Excellent stunner of a film. Ridley Scott directs a masterpiece coz it feels like you're in the 70s. Loved Russel Crowe's charecter as well. This movie is well directed & beautifully acted. By the time it ended it didn't feel like 2 hours 40 minutes were up. AWESOME
34
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
Best hitman, cat & mouse movie I have ever seen.
Javier Bardem is plays one hitman that no one will forget easily. The movie has no soundtrack music but still manages to keep you glued. Had to watch it twice so that I could understand the ending & yes it makes sense, many people have problems with the ending but I think that they don't get it.
The movie has lines that none can forget easily but the perfomances, oh man, Oscar wothy. Javier deserves that Golden globe plus the Oscar that I hope he will get.
You can't be bored with this film especially if you are a fan of a good story & not just the usual hollowood blow things up type of movies.
A MASTERPIECE, the Coen brothers have raised the bar...back to you hollowood.
35
Red Dragon 2002,  R)
36
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
stunning..the movie that makes hannibal lecter.....the performances are awesome...superb thriller
37
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
A masterpiece. Great direction, Great cinematography, Great Music, great charecters, Great acting, even great orgy scene filmed "tastefully". Everything about this film is excellent, the murders are so well filmed & done & the humor doesn't come to ruin anything. A MUST SEE THRILLER
38
The Siege 1998,  R)
The Siege
powerful film
39
Assassins 1995,  R)
Assassins
spectacular intelligent thriller. a good cat & mouse game where hunter becomes hunted, prey becomes predator.
40
Coming to America 1988,  R)
Coming to America
hillarious, funny, charming, crazy
41
Apocalypto 2006,  R)
Apocalypto
Another Mel Gibson masterpiece after Braveheart...loved this film from start to finish...I never even noticed the subtitles..very good movie
42
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
my best movie of all time till gladiator, came along.watched it like a million times.still amaizing.mel gibson's best work
43
300 2007,  R)
300
awesome movie...best decapitations ever.great effects,simple storyline...wonderful dialogue
44
Man in the Iron Mask 1939,  Unrated)
45
Gangs of New York 2002,  R)
46
GoodFellas 1990,  R)
47
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
Smartest thriller since the usual suspects....best thriller of 2006 according to me...highly intelligent & twisted.awesome performcances & a GREAT cast
48
Sin City 2005,  R)
Sin City
One of the GREATEST film ever (to me),great filming techniques, lovely story lines that blend to form one awesome story..great acting...Thumbs up to Robert Rodriguez, Frank Miller & Quentin Tarantino
49
American Beauty 1999,  R)
50
Smokin' Aces 2007,  R)
Smokin' Aces
the best use of sound or a soundtrack in a movie, great performances from Ryan Reynolds, Ray Liotta, Alicia Keys, Common, Andy Garcia & Jeremy Piven (his was awesome). The gunfights are insane, the humor is classic...not a dull moment. A MUST SEE
51
The Devil's Advocate 1997,  R)
The Devil's Advocate
best devil ever
52
Collateral 2004,  R)
Collateral
awesome Michael Mann film, tom Cruise & Jamie foxx really keep you edged-up
53
Love in the Time of Cholera 2007,  R)
Love in the Time of Cholera
This movie just entered my top 10 best love stories ever told/filmed. Beautiful use of music, great cast & Javier Badhem gives an oscar-worthy performance. Superb superb film
54
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Spectacular
55
The Duchess 2008,  PG-13)
56
The Reader 2008,  R)
The Reader
Awesome
57
Slumdog Millionaire 2008,  R)
Slumdog Millionaire
Spectacular film. A Danny Boyle Masterpiece. A must see movie. The year's best or at least top 3
58
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments