Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  kwolf77's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
The ABSOLUTE best movie EVER!!!! This is my favorite movie EVER!!!!!!
2
Never Back Down 2008,  PG-13)
Never Back Down
Seriously one of my favorite movies now. I love they way they film it, with great special effects and ghosting and a great soundtrack. They did an awsome job on this movie. It was clear that they targeted to a teen audience and I loved it! Great movie!
3
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
THE best movie that I have ever seen! I'm a huge fan of the books, and was waiting for such a long time for this movie. It defintely has some differences compared to the novel, but what book-turned-movie isn't like that? Fun, thrilling, and fills your stomach with suspence and butterflies. Satisfying and succeeded my expectations.
4
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
Tristan & Isolde
One of my favorite movies!!! Its such a sweet romantic movie, but so sad!
5
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
I love this movie SO much! Def one of my faves!!
6
Disturbia 2007,  PG-13)
Disturbia
LOVE IT!! The acting and suspence is incredible. They also did a spectacular job on the makeup and prosthetics. Shia is also SO hott!
7
Red Eye 2005,  PG-13)
Red Eye
One of my favs! Not really scary, but has a little bit of suspence.
8
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
One of my favorite movies EVER! Everything sbout it is FANTASTIC!!
9
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
My FAVORITE movie of all time!!
11
The Visual Bible: The Gospel of John 2003,  PG-13)
The Visual Bible: The Gospel of John
Incredible and its great to be able to visualize the Gospel of John. You get a better feeling of what it was like.
12
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
Great movie. One of my favorites
13
Love Wrecked 2005,  PG)
Love Wrecked
SO funny. Amanda Bynes is very talented and will sucseed in any movie she's in.
14
She's the Man 2006,  PG-13)
15
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
16
Peter Pan 2003,  PG)
17
The Invisible 2007,  PG-13)
The Invisible
This movie is SOO good!! The acting is excellent and the suspence is exciting!
18
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
AMAZING! Loved the intensity, and even though it was definitly different from the book, I loved the director's new thrills. Highly reccomended to everyone, you can't -- and will not -- be dissapointed!
19
Adventureland 2009,  R)
Adventureland
Seriously one of my new favorite movies! With a mix of creative humor and an interesting plot with a twist, there's no way to say it's not brilliant. Five stars!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments