My Favorite Movies
| kuzu's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Ikiru (Doomed) (Living) (To Live) 1952, PG)
This film has always sat in the backseat to Kurosawa's samurai epics but that doesn't mean that it is in any way inferior and, if anything, is much more powerful in its human message. Kurosawa takes a subject that could have been cornball-ridden drivel in the hands of a lesser director and makes movie magic: it's powerful with its subtlety, sad with its exuberance, and warm with its sometimes cold and depressing message. Go see this now and, if you have already, go see it again. An existential masterpiece. |
|
| 2 |
Taste of Tea, The (Cha No Aji) 2011, Unrated) |
|
| 3 |
Maboroshi no hikari (Maborosi) (Illusion) 1995, Unrated)
A well-acted, touching, and beautiful meditation on death, loss, and rebirth really showcases the director Koreeda's excellent use of the still shots to tell the story. My prediction is that Koreeda, in time, will become to be acknowledged as the modern master director in the vein of Orson Welles or his fellow countryman Yasujiro Ozu. His track record, to date, shows that he has the talent to reach such heights. |
|
| 4 |
Suna no Onna (Woman in the Dunes) 1964, Unrated) |
|
| 5 |
Oasis 2004, Unrated) |
|
| 6 |
The Machinist 2003, R) |
|
| 7 |
The Street Fighter 1974, R) |
|
| 8 |
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001, R)
"Nothing exceeds like excess" |
|
| 9 |
Late Spring 1949, G) |
|
| 10 |
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring 2003, R) |
|
| 11 |
Branded to Kill 1967, Unrated) |
|
| 12 |
Game of Death 1978, R) |
|
| 13 |
Sekai no chûshin de, ai o sakebu (Crying Out Love, in the Center of the World) 2005, Unrated) |
|
| 14 |
Gozu (Gokudô kyôfu dai-gekijô: Gozu) 2003, R) |
|
| 15 |
Fireworks (Hana-bi) 1997, R) |
|
| 16 |
Cyclo 1995, Unrated) |
|
| 17 |
Pi 1998, R) |
|
| 18 |
Taxi Driver 1976, R) |
|
| 19 |
Kamikaze Taxi 1995, Unrated) |
|
| 20 |
Cure 1997, Unrated) |
|
| 21 |
American Hardcore 2006, PG) |
|
| 22 |
Tampopo 1986, Unrated) |
|
| 23 |
Female Prisoner #701 - Scorpion 1972, Unrated) |
|
| 24 |
Joshuu sasori: 701-gô urami-bushi (Female Prisoner Scorpion: #701's Grudge Song) 1973, Unrated) |
|
| 25 |
Joshuu sasori: Kemono-beya (Female Prisoner Scorpion: Beast Stable) 1973, Unrated) |
|
| 26 |
Nana 2005, Unrated)
Live adaptation of the manga which is wildly popular all over Asia. Fairly true to the basic storypoints of the manga but strangely lacking in its more human qualities. This, in of itself, is not a bad thing but it seems that filmmakers were trying a little too hard to be true to the source without carving out the film's own niche. Fun for fans and Japan pop otaku but will probably end being an empty experience for all others. |
|
| 27 |
A Better Tomorrow 2010, R) |
|
| 28 |
Audition (Ôdishon) 1999, R) |
|
| 29 |
Memento 2000, R)
Unique noir film plays with your mind (as well as the protagonist's) by telling itself in a non-linear manner. Has more twists and turns than San Francisco's Lombard Street, an excellent cast, and very clear direction. It's no wonder Hollywood's been knocking on Christopher Nolan's (Batman Begins, The Prestige) door. |
|
| 30 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 31 |
Tony Takitani 2004, Unrated) |
|
| 32 |
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954, Unrated) |
|
| 33 |
Tetsuo: The Ironman 1989, Unrated) |
|
| 34 |
Lik Wong (Riki-Oh - The Story of Ricky) 1991, R) |
|
| 35 |
The Happiness of the Katakuris 2001, R) |
|
| 36 |
Izo 2004, Unrated) |
|
| 37 |
Scratch 2001, R) |
|
| 38 |
Coffy 1973, R) |
|
| 39 |
Female Yakuza Tale - Inquisition and Torture 2005, Unrated) |
|
| 40 |
Wandâfuru raifu (After Life) 1998, Unrated) |
|
| 41 |
Chungking Express 1994, PG-13) |
|
| 42 |
The Killer (Dip huet seung hung) 1989, R) |
|
| 43 |
Suspiria 1977, R) |
|
| 44 |
Five Deadly Venoms 1978, R) |
|
| 45 |
Return of the 5 Deadly Venoms 1978, R) |
|
| 46 |
Tokyo Godfathers 2003, PG-13) |
|
| 47 |
Tokyo Decadence 1991, NC-17)
A scathing psychosexual commentary on the state of affairs in modern Tokyo. The film paints the place as being void of emotion, its citizens alienated from each other as well as themselves. Graphic but not gratuitous, novelist Murakami explores themes very common in his novels (69, Almost Transparent Blue, In the Miso Soup) with his brave and succinct and unflinchingly critical narrative style. |
|
| 48 |
Pistol Opera 2002, Unrated) |
|
| 49 |
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003, R) |
|
| 50 |
Three...Extremes (Saam gaang yi) 2004, R) |
|
| 51 |
Yakuza the Graveyard (Yakuza no hakaba: Kuchinashi no hana) 1976, Unrated) |
|
| 52 |
Kuroi Ame (Black Rain) 1989, Unrated) |
|
| 53 |
Linda Linda Linda 2005, Unrated) |
|
| 54 |
Survive Style 5+ 2004, Unrated) |
|
| 55 |
The X-Files - Fight the Future 1998, PG-13) |
|
| 56 |
Marebito 2004, R) |
|
| 57 |
Nora-neko rokku: Sekkusu hanta (Stray Cat Rock: Sex Hunter) 1970, Unrated) |
|
| 58 |
School of the Holy Beast 1974, Unrated)
It's almost an incredible thing to say that one of the best nunsploitation films ever made is from a country in which less than 5% of its population is Catholics and Christians combined. Starring the gorgeous Yumi Takigawa, who later went on to roles in other genre favorites such as Graveyard of Honor and New Female Prisoner #701: Scorpion, and beautifully shot by Suzuki and gang, SotHB has all you need: self-flagellation, a topless whipfight, several blasphemous lesbo ero-ero scenes, and torture by long-stemmed roses (!). |
|
| 59 |
Versus 2000, R) |
|
| 60 |
Ilsa - She Wolf of the SS 1974, R) |
|
| 61 |
Kyûtî Hanî (Cutie Honey) 2004, Unrated) |
|
| 62 |
Sanma no aji (An Autumn Afternoon) (The Widower) 1962, Unrated) |
|
| 63 |
Scandal (Shubun) 1950, Unrated) |
|
| 64 |
964 Pinocchio (Screams of Blasphemy) 1992, Unrated) |
|
| 65 |
All About Lily Chou-Chou (Riri Shushu no subete) 2001, Unrated) |
|
| 66 |
The Long Good Friday 1982, R) |
|
| 67 |
Vibrator 2003, Unrated) |
|
| 68 |
Onna ga kaidan wo agaru toki (When a Woman Ascends the Stairs) 1963, Unrated)
This movie not only stands as an excellent portrait of a woman trying to make a life of her own while working in the 'mizu shobai'/bar hostess industry but also the situations in which women in Japan have to struggle through: independence, power, duty, and love. Great direction and performances all around, the lead Hideko Takamine herself the portrait of Japanese feminine beauty and grace, especially stands out. Recommended to anybody with an interest in understanding Japanese culture, especially that related to women. |
|
| 69 |
Youth of the Beast (The Brute) (Yajû no seishun) 1963, Unrated) |
|
| 70 |
Kimyô na sâkasu (Strange Circus) 2005, Unrated) |
|
| 71 |
Blind Beast (Môjû) 1969, Unrated) |
|
| 72 |
Rampo 1994, R) |
|
| 73 |
Hana yori mo naho , Unrated) |
|
| 74 |
Ugetsu monogatari 1953, Unrated) |
|
| 75 |
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1928, Unrated) |
|
| 76 |
Jingi naki tatakai: Kanketsu-hen (Battles Without Honor and Humanity 5: Final Episode) 1974, Unrated) |
|
| 77 |
Jingi naki tatakai: Chojo sakusen (Battles Without Honor and Humanity 4: Police Tactics) 1974, Unrated) |
|
| 78 |
Jingi naki tatakai: Dairi senso (Battles Without Honor and Humanity: Proxy War) 1973, Unrated) |
|
| 79 |
Jingi naki tatakai: Hiroshima shito hen(Battles Without Honor and Humanity: Deathmatch in Hiroshima) 1973, Unrated) |
|
| 80 |
Jingi naki tatakai (Battles Without Honor and Humanity)(The Yakuza Papers)(War Without a Code) 1973, Unrated) |
|
| 81 |
The Sword of Doom 1967, Unrated) |
|
| 82 |
Kaidan (Kwaidan) (Ghost Stories) 1964, Unrated) |
















































































