My Favorite Movies
| kurticara's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Murder in the First 1994, R) |
|
| 2 |
Down with Love 2003, PG-13) |
|
| 3 |
A Life Less Ordinary 1997, R) |
|
| 4 |
Robots 2005, PG) |
|
| 5 |
Wedding Crashers 2005, R) |
|
| 6 |
Mr. Deeds 2002, PG-13) |
|
| 7 |
Shallow Grave 1994, R) |
|
| 8 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 9 |
The Marine 2006, PG-13) |
|
| 10 |
From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money 1998, R)
This movie was so bad it was good. I don't know if it was TRYING to be a spoof on horror movies, but it sure did a good job. Certain aspects of the movie reminded me of Joe's Apartment, which is one of my favourite brain cell-killers. And did I mention Robert Patrick sure looks fine in this film? There's lots of action near the end for those who like gunfights and explosions. |










