My Favorite Movies


  kurokorin's Rating My Rating
1
Inglourious Basterds 2009,  R)
Inglourious Basterds
One of the best damns films I've seen this year. More proof of Tarantino's brilliance. An overall entertaining film.
2
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
Arguably one of the best action films ever made.
3
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
4
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Go see this fucking movie.
5
Bubba Ho-Tep 2002,  R)
Bubba Ho-Tep
I can not describe the genius of this film with words, but i'll try: its bizzarre, its funny, it manages to cause a couple of goosebumps: It is brilliant.
6
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari)
Eastwood is brilliant as usual.
7
Being John Malkovich 1999,  R)
Being John Malkovich
This movie is just brilliant.
8
Stranger Than Fiction 2006,  PG-13)
Stranger Than Fiction
Will Ferrel at his finest. Clever, beautiful.
9
Elizabethtown 2005,  PG-13)
Elizabethtown
Absolutely loved this movie. Bloom is a terrific actor; the characterization of a man going thru an identity criss after his life shambles apart is wonderful. The great thing about this movie is that it leaves ambiguity and isn't so "be this way, be that way" preachy as similar films are. True classic, one of my faves.
10
Office Space 1999,  R)
Office Space
I've seen it so many times I cannot remember if it is good or bad.
4 Stars.
11
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
Absolutely hilarious.
12
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
13
Rushmore 1998,  R)
14
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
Who doesn't love this film?
15
Death to Smoochy 2002,  R)
Death to Smoochy
This is a cult classic. Critics hated it, and it flunked the box office, but it is still awesome. Danny Devito is an awesome director; I will watch any gold that man touches.
16
The Last Broadcast 1998,  Unrated)
The Last Broadcast
This is SO better than Blair Witch.
17
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
18
Watchmen 2009,  R)
Watchmen
If you're looking for a film that has high adrenaline, non-stop superhero action entertainment, Watchmen will disappoint you to a degree. If you're looking for a word-for-word, picture-for-picture adaption of the comic, Watchmen will disappoint you to a degree. I mean, it does have all those, but it isn't all-out action and it isn't all-out faithful. But its beauty, its depth and underlying meaning, its deconstruction of superheroes, as it were, leaves it one of the best superhero films. Ever. I don't think I can fully understand it after one sitting, maybe not even several; but its an exceptional film if you can accept it an artist's level, and not just an entertainment level.
19
Sicko 2007,  PG-13)
Sicko
Another brilliant film by Michael Moore. More morbid then Bowling for Columbine and Fahrenheit 9/11, this seems to be his best entry yet as it finally sets the tone. Perhaps not everything is credible, but Moore paints mostly accurate pictures and has a very unique, although biased, opinion on the world as a whole. His view of the American health care system, however, is dead on.
20
Searching for Bobby Fischer 1993,  PG)
Searching for Bobby Fischer
Beautiful movie.
21
George Lucas in Love 1999,  Unrated)
George Lucas in Love
This is hilarious.
22
Shanghai Noon 2000,  PG-13)
23
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Classic.
24
Godzilla 1998,  PG-13)
25
Clerks 1994,  R)
26
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
The Curious Case of Benjamin Button
A triumph of American cinema.
27
Casablanca 1942,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments