My Favorite Movies


  kuda2's Rating My Rating
1
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
I loved it....I wish I was Bella
2
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
The Twilight Saga: New Moon
OMG!!!!!!!!!! awesome
3
The Twilight Saga: Eclipse 2010,  PG-13)
4
Twilight Saga: Breaking Dawn Part 1 2011,  PG-13)
Twilight Saga: Breaking Dawn Part 1
READING THE BOOK.....AND WELL OMG!!!!....CAN'T WAIT FOR THE MOVIE!
5
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2 2012,  Unrated)
6
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
OMG!!!! This movie is a close tie with Pirates......My friend and I both went to see this movie together and we both said the something about it.......Sweeney Todd and Captain Jack come in tie.
7
Secret Window 2004,  PG-13)
Secret Window
All I can say is "JOHNNY IS CRAZY" in this movie
8
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
Don Juan DeMarco
"Don Juan DeMarco"......wow!!! What sexy movie.....I wish I could have been one of 1502 women that he sleeped with.....lol....
9
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
sweet.......CAPTAIN JACK SPARROW.......HOTTIE
10
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
HOT SEXY KISS BETWEEN CAPTAIN JACK SPARROW AND ELIZABETH SWAN
11
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Captain Jack Sparrow........IS SOOOOOO SEXY...........It was sooo sexy.....LOVED IT.....
12
Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides 2011,  PG-13)
13
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
It was sad, but it was beautiful......Kate and Johnny work together wonderfully.
14
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
I believe that this was the first Johnny Depp movie I'd ever seen.
15
From Hell 2001,  R)
From Hell
It was awsome.....Jack the Ripper.......Lots of blood.......
16
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
Once Upon a Time in Mexico
It was awsome and funny....I mean I was laughing so hard at some parts that I almost pissed myself laughing.....It was because Johnny Depp's character "Sands" was acting crazy...., but it was awsome....lots of blood.....I think he's sexy with or without his eyes, but I think it's the eyes that make his soooo sexy...."The Man With No Eyes"
17
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
It's Johnny Depp.....Need I say more
18
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
Awsome
19
Ed Wood 1994,  R)
Ed Wood
It was quit weird, but for the most part funny....
20
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
I have one thing to say about this movie "Willy Wonka.....YOU'RE REALLY WEIRD"
21
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
Tim Burton's Corpse Bride
I loved it.......Johnny Depp
22
Donnie Brasco 1997,  R)
Donnie Brasco
I've seen it and WOW......is all I can say......oh!! and BLOOD.....it was another blood movie......lol.....
23
Nick of Time 1995,  R)
Nick of Time
Johnny Depp.......Can you tell how much I love him......lol.....
24
The Ninth Gate 1999,  R)
The Ninth Gate
Totally messed up......., but very cool
25
Benny & Joon 1993,  PG)
26
Chocolat 2000,  PG-13)
27
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
Totally stoned through out the whole movie
28
Rango 2011,  PG)
29
The Holiday 2006,  PG-13)
The Holiday
It was such a chick flick, but I loved it still......
30
Love Potion #9 1992,  PG-13)
Love Potion #9
it's Sandra Bullock....come on
31
Hope Floats 1998,  PG-13)
Hope Floats
Beautiful Love Story
32
Practical Magic 1998,  PG-13)
Practical Magic
I don't know what it is with me, but I love anything that has to do with "Witches or Wizards"
33
While You Were Sleeping 1995,  PG)
While You Were Sleeping
If only that could really happen
34
Forces of Nature 1999,  PG-13)
35
Two if By Sea 1996,  R)
Two if By Sea
Denis And Sandra work together beautifully
36
The Net 1995,  PG-13)
The Net
It really makes you think about how save we really are?
37
28 Days 2000,  PG-13)
28 Days
SANDRA BULLOCK IN REHAB FOR SERIOUSNESS OF ALCOHOLISM AND SUBSTANCE ABUSE.....you go girl
38
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
Two Weeks Notice
It's just plan funny
39
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
"Gracy Lee Freebush, my IQ just dropped 10 points"
40
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
41
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
I love this movie.....it's such a chick flick.....I loved it so much that I had to go out and buy it.....
42
Premonition 2007,  PG-13)
Premonition
Way to weird...... , but I loved it away....
43
Speed 1994,  R)
Speed
The first movie that they ever stared in together........Got to love those high speed "BUS" chases....
44
X-Men 2000,  PG-13)
45
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
46
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
X-Men: The Last Stand
I loved it so much....I went out and bought it......that awsome
47
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
Everybody's so little....
48
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
The three of them work good together as a team
49
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
I think this one was the best out of the 4
50
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Daniel Radcliffe.....What a cutie....., but you've got to do something with the hair.....
51
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
OMG!!!! I can't believe what happened........I actually cried.
52
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
Awesome!!!!!!
53
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1
OMG!!!!
54
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 2011,  PG-13)
55
Shrek 2001,  PG)
Shrek
"THAT'LL DO DONKEY, THAT'LL DO"
56
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
"PRAY FOR MERCY FROM PUSS IN BOOT"
57
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
Three little Shrek babies....So cute.......
58
Shrek Forever After (Shrek 4) 2010,  PG)
59
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
I think that Julia Roberts is the only one that can pull off the whole hooker thing....lol...
60
Runaway Bride 1999,  PG)
Runaway Bride
The first movie they both have done together since "Pretty Woman"
61
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
Makes me cold
62
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
Tom Cruise.....Some great acting
63
Casper 1995,  PG)
64
Casper Meets Wendy 1998,  PG)
Casper Meets Wendy
Little Hilary Duff......as Wendy the good little witch
65
The Lizzie McGuire Movie 2003,  PG)
66
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
Loved it
67
Hannah Montana: The Movie 2009,  G)
Hannah Montana: The Movie
It is THE BEST OF BOTH WORLDS
68
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
I loved this movie.......it so beautiful
69
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
Quite the funny movie....and with very awesome music too...
70
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
Heath Ledger & Julia Stiles make a good couple
71
Casanova 2005,  R)
Casanova
HEATH LEDGER.....need I say more
72
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
The Brothers Grimm
MATT DAMON AND HEATH LEDGER.....DOUBLE THE HOTTNESS.....need I say more
73
The Imaginarium of Doctor Parnassus 2009,  PG-13)
74
Zathura 2005,  PG)
Zathura
I WOULD LOVE TO PLAY THIS BOARD GAME
75
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns) 2002,  G)
Neko no Ongaeshi (The Cat Returns)
I just can't believe all of the actors in this movie.......I mean WOW......
76
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
Spirited Away is a great movie...The little girl Chihiro makes you feel really bad for her...Stuck in a world she clearly wants to get out of.







It was a very cute movie, but I must say "I LOVE ANIME"
77
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
78
Kiki's Delivery Service 1989,  G)
Kiki's Delivery Service
Very cute
79
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
Christian Bale does a great job at bring Howl to life and Billy Crystal makes a very good fire demond.







I love Anime......Oh! and Howl's sooooo hot......The guy who did Howl's voice in the movie is the same guy who played Batman in "Batman Returns"
80
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
This movie has great graphics.
81
Castle in the Sky 1989,  PG)
Castle in the Sky
seen it, but didn't
82
Ponyo 2008,  G)
83
My Neighbor Totoro 1988,  G)
84
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
Not as good as the originals, but still good
85
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Not as good as the originals, but still good
86
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Not as good as the originals, but still good
87
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
I have to say is.......Harrison Ford is soooo young
88
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Poor Harrison......He got frozen in a wall
89
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Yah!!! Harrison's back.......
90
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
It Harrison Ford.....Need I say more
91
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
Again, it Harrison Ford.....Need I say more
92
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
Like I say before, it Harrison Ford.....Need I say more
93
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
It was awesome, but not what I was expected......I dressed up like Indiana Jones........Big Fans........Harrison Ford.....What a hotty
94
Firewall 2006,  PG-13)
Firewall
OMG!!!!! Harrison Ford what a hotty.....
95
Air Force One 1997,  R)
Air Force One
It's Harrison Ford......Need I say more
96
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
What a love story.....Leo and Kate work so good together
97
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
I loved the action and WOW
98
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
It's L.O.T.R. Awsome
99
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
I love the action
100
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
It was very cute
101
High School Musical 2006,  G)
High School Musical
I'm sorry, but It wasn't as good as RENT....lol...., but I still liked it.
102
High School Musical 2 2007,  G)
High School Musical 2
Again it's not RENT, but It was better then the first one.
103
High School Musical 3: Senior Year 2008,  G)
High School Musical 3: Senior Year
It was good, but just not as good as the first one
104
Jump In! 2007,  Unrated)
Jump In!
Corbin Bleu.....What a guy.....plus I love the hair too
105
17 Again 2009,  PG-13)
17 Again
awesome movie!!!!!!!!!!
106
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
I can't want to get it
107
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
108
The Legend of Zorro 2005,  PG)
109
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
110
A Night at the Roxbury 1998,  PG-13)
A Night at the Roxbury
Chris and Will.......Awsome, Funny, almost as good as Wayne's World
111
Batman 1989,  PG-13)
112
Batman Returns 1992,  PG-13)
Batman Returns
Meow!!!!! Michelle Pfeiffer as Catwoman
113
Batman Forever 1995,  PG-13)
Batman Forever
Jim Carey.....What a funny guy..
114
Batman & Robin 1997,  PG-13)
Batman & Robin
Hello!!!! It's Batman......
115
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
WOW!!! Very Awsome
116
The Dark Knight 2008,  PG-13)
The Dark Knight
Heath Ledger's last movie.....OMG!!! The best one out of the 6.....
117
The Dark Knight Rises 2012,  PG-13)
118
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
I just couldn't get over how funny this movie was.....lol....
119
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
120
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Toby Maguire.....nice
121
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
WOW....lots of action and Tobey Maguire looks real good in the suit
122
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
It was really good.....Can't wait to see how good the next one is going to be.
123
Grease 1978,  PG)
Grease
"I got chills They're multiplyin' And I'm losin' control.........You're the one that I want, You oo oo honey......"
124
Grease 2 1982,  PG)
Grease 2
"I need a C*O*O*L R*I*D*E*R"
125
Employee of the Month 2006,  PG-13)
Employee of the Month
Dane Cook and Jessica Simpson....What a crazy way to go....
126
Arthur and the Invisibles (Arthur and the Minimoys) 2006,  PG)
Arthur and the Invisibles (Arthur and the Minimoys)
I knew I'd like it......The Minimoys are so cute......I wish I could go visit them.....
127
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
Coyote Ugly
You've got to like girls who dance and give you drinks pretty much at the some time.....
128
Ratatouille 2007,  G)
Ratatouille
Very cute
129
The Santa Clause 1994,  PG)
130
The Santa Clause 2 - The Mrs. Clause 2002,  G)
131
The Santa Clause 3: The Escape Clause 2006,  G)
The Santa Clause 3: The Escape Clause
Santa is a "DADDY" again......lol.....
132
Zoom 2006,  PG)
133
The Mummy 1999,  PG-13)
134
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
135
The Scorpion King 2002,  PG-13)
136
Meet the Robinsons 2007,  G)
Meet the Robinsons
Got to watch it again, but I liked it.......
137
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
The Simpsons Movie
It's The Simpsons.....On the big screen
138
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
It kicked A$$.........
139
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
140
Transformers: Dark of the Moon 2011,  PG-13)
141
Knocked Up 2007,  R)
Knocked Up
Funny as Hell
142
Blades of Glory 2007,  PG-13)
Blades of Glory
It's funny as Hell
143
Shaun of the Dead 2004,  R)
144
Hot Fuzz 2006,  R)
Hot Fuzz
I didn't think I was going to like it, but OMG........FUNNY
145
Return to Me 2000,  PG)
146
Tinker Bell 2008,  G)
Tinker Bell
I can't believe it Tinker Bell talks!!!!!
147
It's a Boy Girl Thing 2006,  PG-13)
It's a Boy Girl Thing
It's a funny movie.....another twist on the movie Freaky Friday
148
Rent 2005,  PG-13)
Rent
I'm not a big musical fan, but I LOVED THIS MOVIE
149
The Last House on the Left 2009,  R)
The Last House on the Left
OMG!!!! It was awesome!!!!
150
Red Riding Hood 2011,  PG-13)
Red Riding Hood
I really liked it

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments