Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  kucamoraes's Rating My Rating
1
WALL-E 2008,  G)
WALL-E
Cried like a little girl... can't wait to watch it again, and again, and again.
2
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
My favorite movie ever.
Com certeza a melhor adaptação literária que eu já vi até hoje.
3
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Best Tarantino's ever.
"WTF, you shoot Marvin in the face".
4
Hero 2002,  PG-13)
Hero
Amazingly beautyful. The colours can talk.
5
The Name of the Rose (Der Name der Rose) 1986,  R)
6
Waking Life 2001,  R)
Waking Life
Who hasn't tried to turn off the light before watching this movie? It's changed my way to look upon my dreams.
7
Across the Universe 2007,  PG-13)
Across the Universe
Magnificent!
Reminds me The Wall, but it was based in the whole work of the band instead of a single album. Jude looks like Paul, Max looks like George, Bono is John (with his own Yoko)... and millions of other references to Hendrix, Joplin, ecc... I mean, it's exciting not just only to Beatlemaniacs.
Great movie, indeed.
8
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
I've fallen in love for Audrey.
9
Juno 2007,  PG-13)
Juno
Only one word: Lovely.
It's really hard to get rid of the soundtrack once it's in your head, and it's not bad (it's great, indeed).
HELL with people that hasn't like it blaming the dialogues, this is cinema, not O.C. and nothing's gonna change the fact that A BLOGGER WON AN OSCAR, that might be enouh to shut these heretics.
10
Sin City 2005,  R)
11
300 2007,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments