Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. ktravis
  2. Kevin

Flavors of the Month (Year?)

  ktravis's Rating My Rating
1
Ultraviolet 2006,  PG-13)
Ultraviolet
YUMMY! If you're a fan of Milla, then you'll love this movie. just LOOK at that tummy! Does your body good, that's what it does! lol.... just yummy! The whole plot of this movie is fairly predictable, but Milla just adds flair to the storyline.
2
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
Final Fantasy VII - Advent Children
the graphics absolutely blow Spirits Within into oblivion. NO CONTEST. On a level all its own. i was absolutely stunned at the talent this one had. Most definitely a buyer and keeper!!
3
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
Demons, genetic experiments, blood, gore, Gorgeous women kicking ass... what more could you possibly want??!
4
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
The Chronicles of Riddick
Vin outdoes himself on this one, continuing to push his limits and prove his worth (like he needs to! lol...). Yet another successful movie to put under his belt. Keep it up, Vin! U ROCK!
5
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
6
The Order (The Sin Eater) 2003,  R)
The Order (The Sin Eater)
Phenomenal if you enjoy the whole angels/demons genre. Luckily, i do! loved it!
7
The Prophecy 1995,  R)
The Prophecy
One of the best Cult movies around. If you love the occult or the supernatural, you GOTTA have this one in your collection.
8
Pitch Black 2000,  R)
Pitch Black
I don't know what it is about this movie. It just rocks! Vin's just got a presence about him...
9
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
10
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
Fast cars, Paul Walker, Vin Diesel, Michelle Rodriguez, Jordana Brewster... who can ask for a sexier movie! The plot is typical streetracing, but how it was put together and acted... THAT was the impressive part!
11
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
12
Constantine 2005,  R)
Constantine
ABSOLUTELY PHENOMENAL!!! Reeves does an awesome job, definitely a thespian. Loved it!
13
Aeon Flux 2005,  PG-13)
Aeon Flux
Charlize is definitely good in action movies. And her style and sex appeal in this one continues to prove just that. Sexy, stylish, and action-packed, this movie is awesome!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments