Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ktab65's Rating My Rating
1
The Skeleton Key 2005,  PG-13)
The Skeleton Key
This is one of my all time favorite, watch over and over movies. Things that can be true are more scary then ghost and goblins. This scares the shit out of me.
2
Boys on the Side 1995,  R)
Boys on the Side
I laughed, I cried, I wanted to move to Arizona!
3
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
Like I wore my first dvd out i watched it so many times!
4
School of Rock 2003,  PG-13)
5
Mermaids 1990,  PG-13)
6
Water 2005,  PG-13)
Water
This is one of the best foreign films I have seen in a very long time. It is about a culture that amazes me, especially knowing it is still going on today.
7
Girl, Interrupted 1999,  R)
8
The Departed 2006,  R)
9
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
10
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
its a classic!
11
Little Miss Sunshine 2006,  R)
Little Miss Sunshine
Laugh your azz off funny
12
The Silence of the Lambs 1991,  R)
13
Red Dragon 2002,  R)
14
Mask 1985,  PG-13)
15
The Color Purple 1985,  PG-13)
16
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
17
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
18
Pretty Woman 1990,  R)
19
Click 2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments