My Favorite Movies


  ksbl's Rating My Rating
1
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
Rebel Without a Cause
Classic. Best movie Ever. End of Story.
2
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
awesomeness
3
When Harry Met Sally 1989,  R)
When Harry Met Sally
I love this movie...meg ryan and billy crystal work well together...
4
Footloose 1984,  PG)
5
Sixteen Candles 1984,  PG)
Sixteen Candles
Classic...
6
Before Sunrise 1995,  R)
Before Sunrise
freakin' spectacular movie...not for everyone though...
7
Fire With Fire 1986,  PG-13)
Fire With Fire
the perfect 80s teen movie :)
8
Valley Girl 1983,  R)
Valley Girl
It's a goodie...its back when nick cage was in good movies... theres a really great feel to this movie
9
The Wraith 1987,  PG-13)
The Wraith
So wierd and bizarre and bad...it instantly became oneof my favourites...
10
Heathers 1988,  R)
Heathers
Dark and twisty...just how i like my comedies
11
The Graduate 1967,  PG)
The Graduate
brilliant...great atmosphere...
12
Annie Hall 1977,  PG)
Annie Hall
i didn't really get this the first time i watched it...in fact it bugged me...but now i think i can identify with it more
13
Better Off Dead 1985,  PG)
14
Airplane! 1980,  PG)
15
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
One of my favourite movies... It's classic...and brilliant... really moved me
16
Friday the 13th 1980,  R)
Friday the 13th
The beginning of a hilariously funny series of movies...I mean er thrilling series of movies...
17
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
5 stars for spader...5 stars for duckie...and 5 stars for otis
18
The Jerk 1979,  R)
The Jerk
The funniest movie... EVER!!!!!!!!!!!!!!!!!
19
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
my favourite childhood movie...i was a messed up child
20
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
21
New Waterford Girl 1999,  Unrated)
New Waterford Girl
Loved it...became obsessed with it for awhile...must have been annoying...and omg andrew mccarthy's in it...this is the where is he now movie...
22
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
23
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
I love this movie...kiefer sutherland + vampires + the eighties + the coreys = amazingness
24
The Frighteners 1996,  R)
25
The Breakfast Club 1985,  R)
26
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
Some Like It Hot
great. amusing. spectacular. funny. men dress as women. Marilyn Monroe. this to me equals masterpiece...but you should see for yourself...
27
Night of the Creeps 1986,  R)
Night of the Creeps
I looooove this movie. It's campy, it's bad...it's wonderful...
28
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
Grosse Pointe Blank
Cuack as a hitman...it's brilliant.
29
Say Anything... 1989,  PG-13)
Say Anything...
i love john cusack...and most of all i love Lloyd Dobler...i've always wanted soemone to paly in your eyes ona boombox outside my window...(psst i'm waiting)
30
High Fidelity 2000,  R)
High Fidelity
This is an excellent excellent film...besides the amazing storyline...you have john cusack, the most amusing man alive, and the man in the running for craziest, jack black. Brava.
31
The Sure Thing 1985,  PG-13)
The Sure Thing
Oh Johnny ....
32
East of Eden 1955,  PG)
East of Eden
James Dean is incredible in this movie...
33
The Goonies 1985,  PG)
34
Running on Empty 1988,  PG-13)
Running on Empty
I really enjoyed this movie...River Phoenix was incredible...and the storyline was really interesting...also i never really like that James Taylor song but after viewing this film i do...huh its kinda funny
35
Funny Face 1957,  Unrated)
Funny Face
if only audrey didnt always love the old men...eww...oh well
36
Psycho 1960,  R)
Psycho
Norman Bates is my lover. There i said it.
37
Before Sunset 2004,  R)
Before Sunset
not as good as the first one and left questions unanswered...yet still one of the greatest sequels ever
38
Forrest Gump 1994,  PG-13)
39
Waking Life 2001,  R)
Waking Life
amazingly thought provoking... love that rotoscope technique...
40
An Occurrence at Owl Creek Bridge 1962,  G)
An Occurrence at Owl Creek Bridge
This is an incredible story and great film...this was featured as an episode of The Twilight Zone, and that is actually how i came across it...i really don't appreciate how someone has spoiled the ending of the story/film in their review since you can find the story on the internet to read, and the episode of the Twilight Zone ...hearing about the ending isnt quite the same as seeing it...it is far from mediocre
41
Superbad 2007,  R)
Superbad
my new favourite movie to quote...after watching superbad nothing else is funny anymore...its that good
42
American Graffiti 1973,  PG)
American Graffiti
Awesome Awesome movie. I don't care if you don't like the ending...its life...
43
Fight Club 1999,  R)
44
Clue 1985,  PG)
Clue
spectacular...tim curry is a god...all i have to say is: "Mrs. Peacock was a man?" and "Flames...at the side of my head..."
45
The Evil Dead 1981,  R)
The Evil Dead
Completely unnecessarily gory and funny as hell...this is my kind of movie...
46
Young Frankenstein 1974,  PG)
47
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
OOH love this movie...its brilliant anyone who says its not has a screw loose...my name is Inigo Montoya...you killed my father...prepare to die...
48
Grease 2 1982,  PG)
Grease 2
haha bad sequels...if this movie wasnt called grease 2 more people would liek it guaranteed...you jsut can't compare it to the first one. The first one was a classic...and this one's something entirely different
49
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
National Lampoon's European Vacation
woooo love the vacation movies...think they're hilarious...wish my vacations were that fun
50
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
National Lampoon's Christmas Vacation
A Family tradition...where's the Tylenol?
51
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
National Lampoon's Vacation
Really Funny...a classic.
52
American Beauty 1999,  R)
53
Caddyshack 1980,  R)
54
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
55
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
Classic. Bueller...Bueller...anyone?...Bueller?
56
Desperately Seeking Susan 1985,  PG-13)
Desperately Seeking Susan
I love this movie...and i'm not ashamed. Madonna does this whole cool vagabond thing and then there's aidan quinn...who is really attractive in this movie...i can't help but like it.
57
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
classic
58
Dead Again 1991,  R)
59
The Shining 1980,  R)
The Shining
Awesome Awesome Awesome...soo creepy
60
Modern Times 1936,  G)
61
Crossroads 1986,  R)
Crossroads
woot the good crossroads...greatest guitar duel ever...with the devil...
62
Wayne's World 1992,  PG-13)
Wayne's World
Classic.
63
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
64
Stir of Echoes 1999,  R)
Stir of Echoes
So extremely terrifying...and it has mr. bacon in it...winning combination...
65
Junior 1994,  PG-13)
Junior
Yayy an immortal and moving classic..arnold is pregnant...thats all i have to say...oh wait...its not a tumour...its my baby hahahaha
66
Commando 1985,  R)
Commando
Ohh Arnold...you're invincible...
67
The Terminator 1984,  R)
68
Last Action Hero 1993,  PG-13)
Last Action Hero
ohh i was just watching this the other day and asking myself why more people didnt like it...
69
True Lies 1994,  R)
True Lies
arnold!!! this is a classic!!!
70
Kindergarten Cop 1990,  PG-13)
Kindergarten Cop
woo arnold...it's not a tumour...its my baby lol AND There is no bathrooom!!!!!
71
Beverly Hills Cop 1984,  R)
Beverly Hills Cop
Pretty funny...and it was the eighties...before eddie murphy started dressing up in fat suits...before eddie murphy lost his funny-ness...PS love billy
72
Total Recall 1990,  R)
Total Recall
this movie is the greatest...i love arnold
73
Twins 1988,  PG)
Twins
danny devito and arnold schwarzenegger are twins...classic...only arnold
74
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
even funnier than evil dead 2 wooot
75
The Dead Zone 1983,  R)
The Dead Zone
i've been to the creepy gazebo!!!!!
76
Ladyhawke 1985,  PG-13)
Ladyhawke
LOVEEEE matthew, michelle, and RUTGER is my homeboy
77
A Christmas Story 1983,  PG)
A Christmas Story
ummm only the greatest christmas movie ever...you'll shoot your eye out!
78
September 30, 1955 (24 Hours of the Rebel) 1977,  PG)
September 30, 1955 (24 Hours of the Rebel)
I love this movie. It truly shows the relationship between fans and celebrities and idols and those who idolize them...
79
Groundhog Day 1993,  PG)
Groundhog Day
Classic.
80
Cool as Ice 1991,  PG)
Cool as Ice
love...lol
81
Liberty Heights 1999,  R)
82
Mischief 1985,  R)
Mischief
cute film...yay 80's teen movies...and even more yay 80's teen movies set in the 50's...and yay they mention james dean and rebel without a cause a lot!!!!!!!!!!Bonus
83
Far and Away 1992,  PG-13)
Far and Away
I'm kind of embarassed to like this film cause it plays out like your typical dimestore romance novel...oh well haha tom cruise
84
White Christmas 1954,  Unrated)
85
Clueless 1995,  PG-13)
86
The Purple Rose of Cairo 1985,  PG)
The Purple Rose of Cairo
Reaalllly Goood...heartbreaking ending! I think i liked this way more than Annie Hall because Woody Allen didn't actually act in it...there's just something about his "character" in his movies that bugs me...omg...he's me...we're the same person...thats the scariest revelation ive ever had.
87
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
Stupid...but Funny
88
Top Secret! 1984,  PG)
89
Tuff Turf 1985,  R)
Tuff Turf
Ohhh soooo great...James Spader is the cat's meow...awesome soundtrack...and soo entertaining!!!
90
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
What Dreams May Come
really just amazing...
91
The Neverending Story 1984,  PG)
The Neverending Story
Childhood memories...
92
Summer School 1987,  PG-13)
Summer School
Yayy Mark Harmon
93
Casablanca 1942,  PG)
94
The Maltese Falcon 1941,  PG)
95
So I Married an Axe Murderer 1993,  PG-13)
So I Married an Axe Murderer
heed! Heed!
96
The Man with Two Brains 1983,  R)
97
Twelfth Night: Or What You Will 1996,  PG)
Twelfth Night: Or What You Will
My favourite Shakespearean play...and a really great adaptation
98
Night of the Comet 1984,  PG-13)
Night of the Comet
Really Entertaining...
i can't say its the best zombie film i've seen cause there aren't that many zombies...
BUT its definitely the funniest most absurd apocalyptic type movie i've seen
99
The Fox and the Hound 1981,  G)
The Fox and the Hound
Aww more nostalgia...i used to cry everytime i saw this movie...as a child haha
100
Moonstruck 1987,  PG)
101
Anchorman - The Legend Of Ron Burgundy 2004,  PG-13)
102
Lars and the Real Girl 2007,  PG-13)
Lars and the Real Girl
Mindblowingly good. Ryan Gosling should have been nominated for this role!
This film is way better than Juno...what was the academy thinking?
103
Grindhouse 2007,  R)
Grindhouse
a life changing experience. One of the greatest things i've ever seen. No lie.
104
Streets of Fire 1984,  PG)
Streets of Fire
This is what heaven looks like....
105
Secretary 2002,  R)
Secretary
an unconventional but equally as wonderful love story.
106
sex, lies, and videotape 1989,  R)
sex, lies, and videotape
James Spader always plays such wierd characters...its awesome haha
107
White Palace 1990,  R)
White Palace
Spader always picks the best roles and he can do no wrong...ok i totally have a major thing for him But tell me who doesn't?
This was a sweet film minus a few bizarre scenes which really one should expect since its Spader and bizarre roles are part of his charm!!!
"There's no dust in her dustbuster?"
"What did he just say? Something about a dustbuster....?" haha some funny moments
108
Class of 1984 1981,  R)
Class of 1984
Here's why i'm proud to be Canadian lol...This movie's soo terrific!!! Good? No i didn't say good...I said terrific.
109
Reckless 1984,  R)
110
Night of the Living Dead 1968,  R)
Night of the Living Dead
Oh the ambience.
I love Zombies and Duane Jones rocks...
super creepy and super grotesquely awesome scene where the zombies are eating flesh.
True horror gold.
111
Carnival of Souls 1962,  R)
Carnival of Souls
so creepy...
excuse me while i crap my pants out of fright...
112
The Village 2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments