Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. krzykatlxxi
  2. Lisa

Give list a short description

  krzykatlxxi's Rating My Rating
1
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
2
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
4
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
If you like Folklore from England,the Vikings,the Celtics and the Orient with a Great love story in the middle of the whole thing .

plus a few comical Ghost just to ad to the funny. Then witches,pirates, and many many more

This is a great movie I Loved it through and through.

My Children Enjoyed it also.. the Boys Loved the action packed-ness and my Daughter and myself enjoyed it for that and Everything in between..
MAJOR THUMBS UP AND MUST BUY! ! ! !
5
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
6
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
7
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
8
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
9
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
stayed the closest to the book so far ..to a point...very well done, must watch for the most of the family. my 4 year loved it, i loves harry potter.
10
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
Thought it would be better, dont know how their going to do the last movie then left a ton out, an pissed me off. an burning the burrows where they going to have the wedding now, oh thats right probly take that out as well an screw with it. no happy.
11
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1
I read the book, it was great, I liked to write to Rowlins and see in time if she'd pick up with the Childrens adventures at hogwarts and the wizarding world...seeing how she closed it on harry but kinda left it open for the children....
12
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
13
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
14
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Not for the little-ones, but ok for the Teens and us old farts...lol, I strongly stress you veiw it b4 letting your 4 to 12 yr old Watch it. Judge for yourself, I just found it Very Dark for Disney. not sure if My little ones should be veiwing it just yet.
15
Eragon 2006,  PG)
Eragon
I thought it would have been better, I loved the book, but a little let down by the movie.
16
Jim Henson's The Storyteller - Greek Myths 1997,  Unrated)
Jim Henson's The Storyteller - Greek Myths
Awesome Short Stories on europian folklore, Great for all ages.
17
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
18
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
it was better then the first one I thought...I enjoyed it
19
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader 2010,  PG)
20
Chronicling Narnia: The C.S Lewis Story 2005,  Unrated)
21
August Rush 2007,  PG)
August Rush
I had been dying to see.

Last night Aneline said she had it and it was


"AWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWESOME..."


That is a UNDERSTATEMENT ! ; It Far Out weighs Awesome!


The Story Is Fantastic, the Actors Are Great.

I never thought I'd see the Day with ROBIN WILLIAMS as a Villain, (kinda a cool one thou, you know his character was a snake, but with style an cunning)but in this Movie he was, he Did a great job. ....

With this movie if you love Music or the philosophy (Idea's) of music....
then you'd love the story of Evan, the love story, the heartbreak, and how Music can pull you, and others in many ways....

THIS IS A MOST SEE & OWN AS WELL; WOULD BE UNDOUBTINGLY A GEM IN ANY MOVIE COLLECTION YOU HAVE.

THIS IS ART IN IT'S BEST FORM...

THE DRAMA, LOVE STORY, SEARCHING, TRUTHS, HOPES, THIS MOVIE HAS IT ALL.....
22
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
23
Failure to Launch 2006,  PG-13)
24
The Break-Up 2006,  PG-13)
25
50 First Dates 2004,  PG-13)
26
Broken Bridges 2006,  PG-13)
27
Rumor Has It 2005,  PG-13)
28
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
29
Good Luck Chuck 2007,  R)
Good Luck Chuck
A laugh out Loud movie all the way through, but NOT for CHild they have about a good 20 mintes of SEX and Boob shots..So not for the Kiddo's. but great for the Adults
30
She's the Man 2006,  PG-13)
31
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
32
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
33
Take the Lead 2006,  PG-13)
34
Tommy Boy 1995,  PG-13)
Tommy Boy
I Love this Movie, Chris and David Are to funny.
35
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
36
Madea's Family Reunion 2002,  PG-13)
37
Eight Below 2006,  PG)
38
Erin Brockovich 2000,  R)
39
The Last of the Mohicans 1992,  R)
40
Hidalgo 2004,  PG-13)
41
The Black Stallion 1979,  G)
42
Black Beauty 1994,  G)
43
The Man from Snowy River 1982,  PG)
44
Return to Snowy River 1988,  PG)
45
Flicka 2006,  PG)
46
Thunderhead - Son of Flicka 1945,  Unrated)
47
Garfield - The Movie 2004,  PG)
48
Garfield: A Tail of Two Kitties 2006,  PG)
49
Step Up 2006,  PG-13)
50
Drumline 2002,  PG-13)
51
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
52
Ladder 49 2004,  PG-13)
53
American Pie 1999,  R)
54
American Pie 2 2001,  R)
55
American Wedding 2003,  R)
56
American Pie Presents - Band Camp 2005,  R)
57
American Pie 5: The Naked Mile 2006,  R)
58
American Pie Presents: Beta House 2007,  R)
59
Backdraft 1991,  R)
60
Walking Tall 2004,  PG-13)
61
The Rundown (Welcome to the Jungle) 2003,  PG-13)
62
Gridiron Gang 2006,  PG-13)
63
The Game Plan 2007,  PG)
The Game Plan
Great for the Family, laugh though a good amount of the movie at the little girl, and Dwayne; but more the girl... she's a little CARD and HOOT for sure; a Must own.
64
Ghost Rider 2007,  PG-13)
65
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
66
X-Men 2000,  PG-13)
67
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
68
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
69
XXX 2002,  PG-13)
70
Pitch Black 2000,  R)
71
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
72
Blade 1998,  R)
73
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
74
Van Helsing 2004,  PG-13)
75
Hellboy 2004,  PG-13)
76
300 2007,  R)
300
very graghic... BUT WICKED AWESOME movie, ...must buy ! ! !
77
Transformers 2007,  PG-13)
78
Transformers: Revenge of the Fallen 2009,  PG-13)
79
The Last Unicorn 1982,  G)
The Last Unicorn
I loved it as child, I have of VHS and now the 25th Ann. on DVD...my kids love it also Great music from 'America" and the story has a great Message for all.
80
Shrek 2001,  PG)
81
Shrek the Third 2007,  PG)
Shrek the Third
100 TIMES BETTER THEN THE SECOND SHREK, AND VERY CLOSE TO AS GOOD AS THE FIRST.... STILL WORTH A WATCH...THE KIDS LIKED IT.. I FOUND IT SOMEWHAT FUNNY, BUT AT LEST I COULD SIT THROUGH IT, UNLIKE THE SECOND ONE.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments