My Favorite Movies


  krystinac's Rating My Rating
1
Superbad 2007,  R)
Superbad
maybe a little too much obscenity, but it was funny nonetheless!!!
2
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
i definitely want to watch this movie again..
3
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
but this is one of my fave movies.. it's so romantic, and interesting to watch the difference between lower class, and upper class.
i have to watch all these movies again sometime.. and really critique them!!!
4
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
5
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
6
Step Up 2006,  PG-13)
7
The Notebook 2004,  PG-13)
8
Prozac Nation 2005,  R)
9
Shrek 2 2004,  PG)
10
Shrek the Third 2007,  PG)
11
Shrek 2001,  PG)
12
The Black Dahlia 2006,  R)
13
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
14
Harold & Kumar Escape from Guantanamo Bay 2008,  R)
15
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
16
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
17
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
18
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
19
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
20
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
21
Perfect Body 1997,  Unrated)
Perfect Body
what many men, and women go through in life... awesome movie!
22
Freaky Friday 2003,  PG)
23
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
24
Bring It On 2000,  PG-13)
25
The House Bunny 2008,  PG-13)
The House Bunny
cute, funky, and funny . it's also meaningful be who u r.
26
Pink Panther 2 2009,  PG)
27
The Pink Panther 2006,  PG)
28
Fatal Attraction 1987,  R)
29
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead 1991,  PG-13)
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead
it's cute!
30
The Break-Up 2006,  PG-13)
31
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
... lol i laughed so much same for the second
32
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004,  R)
33
Mean Girls 2004,  PG-13)
34
Just My Luck 2006,  PG-13)
35
Pumpkin 2002,  R)
36
RV 2006,  PG)
37
The Sisterhood of the Traveling Pants 2 2008,  PG-13)
38
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
39
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
40
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
41
The Aviator 2004,  PG-13)
The Aviator
he never disappoints me the best actor ever..
42
The Departed 2006,  R)
43
Take the Lead 2006,  PG-13)
44
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
awesome , sad, touching deep, heartfelt movie.. it had me crying the first time i watched it.. something that many people have to go through..how to stay strong
45
Speak 2003,  PG-13)
46
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
47
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
48
Good Luck Chuck 2007,  R)
Good Luck Chuck
u gotta love dane cook!!! and of course jessica alba. lol
49
I Know Who Killed Me 2007,  R)
50
Summer Catch 2001,  PG-13)
51
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
52
Odd Girl Out 2004,  PG-13)
53
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
intense film. true story. awesome actors, great story line
54
Swimfan 2002,  PG-13)
55
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
lol is alli can say!!!
56
John Tucker Must Die 2006,  PG-13)
57
Hairspray 2007,  PG)
Hairspray
i loved this movie!!! although i only saw it once.. it was cool.
58
1408 2007,  PG-13)
1408
this is a awesome thriller
59
How to Deal 2003,  PG-13)
60
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
i like eminem, so his story is intense.. growing up like he did wasn't easy and look where he is now!!
61
Crazy/ Beautiful 2001,  PG-13)
Crazy/ Beautiful
my fave movie top of the list..
62
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
stupid but funny!!!!! so who cares if it's stupid
63
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
Mr. & Mrs. Smith
very interesting action movie, im not always into action but this one caught my interest. awesome music, great actors, funny, storyline, and keeps you on your toes..
64
What Women Want 2000,  PG-13)
What Women Want
loved it.. mel gibson rocks in this movie
65
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
i think anne hathaway is a great actress,, i think the movie was ok.. but not the greatest but stil enjoyed it
66
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
67
American Pie 1999,  R)
68
The Love Guru 2008,  PG-13)
The Love Guru
so hilarious
69
Knocked Up 2007,  R)
70
Saw 2004,  R)
Saw
better than the 2nd installment!! scary !!! gorey..




better than the second
71
Juno 2007,  PG-13)
72
The Family Stone 2005,  PG-13)
73
Because I Said So 2007,  PG-13)
74
Georgia Rule 2007,  R)
75
My Super Psycho Sweet 16 2009,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments