My Favorite Movies
| kryptic247's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999, R) |
|
| 2 |
Saw 2004, R) |
|
| 3 |
Saw II 2005, R) |
|
| 4 |
Saw III 2006, R) |
|
| 5 |
Christine 1983, R) |
|
| 6 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 7 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 8 |
GoodFellas 1990, R) |
|
| 9 |
Scarface 1983, R) |
|
| 10 |
The Godfather 1972, R) |
|
| 11 |
300 2007, R) |
|
| 12 |
Snatch 2001, R) |
|
| 13 |
Layer Cake 2004, R) |
|
| 14 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 15 |
Déjà Vu 2006, PG-13) |
|
| 16 |
Equilibrium 2002, R) |
|
| 17 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 18 |
Underworld 2003, R) |
|
| 19 |
The Football Factory 2004, R) |
|
| 20 |
Green Street Hooligans 2005, R) |
|
| 21 |
The Business 2004, R) |
|
| 22 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 23 |
The Green Mile 1999, R) |
|
| 24 |
Constantine 2005, R) |
|
| 25 |
Swordfish 2001, R) |
|
| 26 |
Dog Soldiers 2002, R) |
|
| 27 |
We Were Soldiers 2002, R) |
|
| 28 |
Ghost Dog - The Way of the Samurai 1999, R) |
|
| 29 |
Black Hawk Down 2001, R) |
|
| 30 |
Mean Machine 2001, R) |
|
| 31 |
The Italian Job 1969, PG) |
|
| 32 |
Shaft 2000, R) |
|
| 33 |
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005, PG-13) |
|
| 34 |
Pi 1998, R) |
|
| 35 |
Save the Last Dance 2001, PG-13) |
|
| 36 |
The Bourne Identity 2002, PG-13) |
|
| 37 |
The Bourne Supremacy 2004, PG-13) |
|
| 38 |
Blow 2001, R) |
|
| 39 |
Van Helsing 2004, PG-13) |
|
| 40 |
Donnie Brasco 1997, R) |
|
| 41 |
Once Upon a Time in America 1984, R) |
|
| 42 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |








































